Bezpieczeństwo w Internecie - jak nie paść ofiarą wirusów i crackerów.

Witajcie w kolejnym poradniku!

Wszyscy używamy zarówno komputera, jak i internetu. Nie ma wątpliwości, że są to narzędzia bez których nie moglibyśmy się w dzisiejszych czasach obyć. Komputery ułatwiają pracę wielu firmom, sprawiają, że można zautomatyzować wiele rzeczy, którymi kiedyś musiał zajmować się cały sztab ludzi. Maszyny te dają również wiele radości zwykłym ludziom, którzy za ich pomocą mogą oglądać ulubione filmy, grać w bardzo, niekiedy, interesujące gry, a także poznawać innych ludzi, rozmawiać z nimi, a nawet szukać życiowych partnerów, co dla niektórych osób jest szczególnym dobrodziejstwem. Niewątpliwie są to czynniki, które sprawiają, że komputer z dostępem do internetu jest nam dzisiaj bardzo potrzebny i myślę, że wszyscy mają tego świadomość. Często nie wiemy jakie zagrożenia niesie ze sobą nie dbanie o swoją prywatność w sieci, brak korzystania z antywirusa czy nieumiejętne korzystanie z osłon typu firewall. Czasem może się okazać, że na pulpitach naszych komputerów zobaczymy reklamy, a nasz strona główna się zmieni. Nie jest to groźne? Może i nie. Ale co jeśli przez niedbalstwo stracicie ważne pliki z komputera? Co jeśli ktoś włamie się chociażby na wasze konta bankowe? Co zrobicie jeśli wasze dane osobowe zostaną skradzione, ktoś wykorzysta je w nieuprawniony sposób np. biorąc kredyt na wasze nazwisko lub podpisze umowę na abonament telefoniczny biorąc przy okazji nowy model Iphona. Ta osoba będzie się cieszyć, a do was zapuka komornik. Widzicie chyba teraz do jakiego niebezpieczeństwa może doprowadzić brak dbania o własną prywatność, jak i bezpieczeństwo Tak jak poruszając się w społeczeństwie możecie trafić na złych ludzi, tak i w sieci możecie ich spotkać. W życiu staramy się nie chodzić samemu, w nocy do niebezpiecznych dzielnic, staramy się nie prowokować innych ludzi, ponieważ mamy świadomość zagrożeń. Nie stosując się do reguł panujących w sieci, właśnie prowokujemy złych ludzi do tego by zrobili coś złego. Myślę, że tą analogią zaczniemy poradnik dotyczący bezpieczeństwa sieci, w tym programów antywirusowych. Tak jak powszedni poradnik ten również jest skierowany do zielonych.
[ol]
[li]System[/li][/ol]
Po pierwsze aktualizację systemu. Bardzo ważnym narzędziem jest Windows Update. To dzięki niemu instalowane są zarówno te krytyczne, jak i mniej ważne aktualizacje. Aktualizację poprawiają stabilność systemu, usprawniają go, dodając nowe funkcję oraz co najważniejsze łatają luki systemowe (dzięki temu trudniej jest opanować nasz komputer przez hakera crackera). Należy ustawić tak, aby update’y pobierały i instalowały się automatycznie. Zwiększając przy tym bezpieczeństwo naszej codziennej pracy.
W tym celu przechodzimy do ustawień Windows Update i upewniamy się, że jest dobrze skonfigurowany; włączony :wink:

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=U42E

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=IURZ

Odsyłam do oficjalnej strony dotyczącej Windows Update
[ol]
[li]Antywirusy[/li][/ol]
Niezwykle ważne w korzystaniu z komputera jest używanie oprogramowania antywirusowego z bieżącą black listą (bieżącymi aktualizacjami zabezpieczeń). Antywirus i jego funkcja ochrony w czasie rzeczywistym chroni nas po części przed różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem, wirusami, malware, adware. Często chroni nas również przed wchodzeniem na poszczególne strony internetowe, na których wykrywa obecność złośliwego oprogramowania i zrywa połączenia z danym serwisem. W przypadku jeśli nie posiadacie żadnego zabezpieczenia antywirusowego, komputer może stać się bardzo łatwym celem ataku hakera crackera. Najpierw nazbieracie masę wirów, które przekażą atakującemu m.in. wasze uderzenia w klawiaturę, a następnie stracicie dostęp do konta bankowego, oczekując wizyty komornika. Z pewnością wszyscy gdzieś mieszkacie. Zapewne w swoich domach macie drzwi. Nie posiadanie żadnego antywirusa można porównać do braku drzwi. Korzystanie z Windows Defender’a (“antywirus” Microsoftu) to tak jakbyście mieli drzwi ze szkła, przez które wszystko można widzieć i łatwo je zbić. Czy ktoś z was zamontowałby takie drzwi ? Nie sądzę. Zwykle mamy kilka zamków, bo chcemy żyć spokojnie. Jeśli nie masz antywirusa (lub jeśli masz Defender’a) to już dziś zamknij drzwi, przekręć klucz i nie pozwól na to by kusić złych ludzi brakiem podstawowych zabezpieczeń. Jeśli nie potrafisz skasować wirusów zalegających na kompie lub zainstalować antywirusa, napisz w temacie dotyczącym problemów ze sprzętem. Z pewnością damy sobie z tym radę! Bo przecież jeśli nie potrafiłbyś zainstalować zamka w domowych drzwiach, nie spałbyś spokojnie; wezwałbyś eksperta.
Musimy pamiętać również o tym, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek
(o tym w kolejnej części tego poradnika)

Poniżej przedstawiam po 3 antywirusy, zarówno te bezpłatne jak i w pełni płatne

Darmowe

Panda Free Antivirus

https://www5.pcmag.com/media/images/475644-panda-free-antivirus-2016-main-window.jpg?thumb=y

AVG AntiVirus FREE

https://www.thesoftpedia.com/wp-content/uploads/2015/11/avg-2016.png

Avira Free Antivirus

http://cdn3.geckoandfly.com/wp-content/uploads/2015/11/free-antivirus4.jpg

Płatne

Bitdefender INTERNET SECURITY

https://www4.pcmag.com/media/images/479692-bitdefender-internet-security-2016-main-window.jpg?thumb=y

Kaspersky Internet Security

https://getpcsoft.wikisend.com/img_howto/0/337/kis1.png

BullGuard Internet Security

https://www2.pcmag.com/media/images/486731-bullguard-internet-security-2016-main-window.jpg?thumb=y

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że niezależnie czy jest to płatny czy darmowy pakiet zabezpieczający poziom ochrony jest na tym samym poziomie, dobrze ukazując to różnorakie testy.
Pamiętajcie o jednym:
KAŻDEGO ANTYWIRUSA MOŻNA OSZUKAĆ
I to bez większego problemu, czyli jak ktoś uweźmie na konkretny komputer to taki antywirus to nikła przeszkoda. Takie pakiety chronią nas tylko przed najpopularniejszymi zagrożeniami, skierowanych do ogółu internautów. Dlatego najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Ale jakby nie było, polecam tak raz na miesiąc dodatkowo przeskanować PC tym oto dość skutecznym programem:

Malwarebytes Anti-Malware

http://softwaresegg.com/wp-content/uploads/2016/01/Malwarebytes-Anti-Malware-Premium-2016-Key-image.jpg

Przy instalacji należy wybrać wersję darmową, żadnych trial :wink:

Teraz o programach, których należy unikać (dzięki Mrocznej :D)

Avast

http://screenshots.en.sftcdn.net/en/scrn/50000/50045/avast-pro-antivirus-2016-14-700x491.jpg

Więcej szkód, niż pożytku ;c Zdecydowanie zbyt często blokuje co nie ma. Swego czasu nawet sam siebie dodawał do kwarantanny… Jest go stosunkowo jeszcze łatwiej oszukać niż resztę pakietów tego typu.

Microsoft Windows Defender

https://www1.pcmag.com/media/images/461810-microsoft-windows-defender.jpg?thumb=y

Strasznie nieskuteczny, nawet jak coś zablokuje, to nie robi tego zapobiegawczo, tj zezwala na działanie danego szkodnika, aż do momentu całkowitego usunięcia…

Zapraszam do innych moich tutków, co jakiś czas tworze nowe :wink:

To co każdy powinien wiedzieć. Ale nie ważne co zrobisz i tak malware ci się zbierze na kompie/lapku…

[IMG alt=“alt”]https://test.animes.pl/letter_avatar_proxy/v2/letter/n/13edae/40.png nexus:

To co każdy powinien wiedzieć. Ale nie ważne co zrobisz i tak malware ci się zbierze na kompie/lapku…

Nie zgodzę się. Wyjaśnię w dalszej części tego poradnika :wink:
Btw lapek to też komp xD

Whoa masz talent do pisania XD bardzo przydatne leci rep i wgl XDD tyle że mi juz ktoś Elmoś wszystko ładnie zrobil ^.^

Aaaa, no to gratki dla bytersa XD bo świetny styl moim skromnym zdaniem

Chłopaki jakie atywirusy polecacie ? Jak na Polaka przystało wolałbym by były darmowę.

Pandzia ^.^ juz bylo we wcześniejszym poradniku zdaje sie

[IMG alt=“alt”]https://test.animes.pl/letter_avatar_proxy/v2/letter/k/9d8465/40.png Kageno:

Chłopaki jakie atywirusy polecacie ? Jak na Polaka przystało wolałbym by były darmowę.

Poradnik nie dokończony. Zrobię listę antywirusów; 2 darmowe i 2 płatne oraz jakich unikać :wink:

Ten wstęp dla mnie jest oczywistą, oczywistością i 50% częścią poradnika >< Trochę treściwiej proszę xD

Co do windows update. Nie wspomnieliście jednej ważnej rzeczy! Co jeśli nie mam legalnego windowsa? xD Warto wspomnieć i uświadomić tych biedniejszych (lub nie studiujących), że Microsoft chce walczyć z piratami, wirusami itp. dlatego też zezwala na to, by nie oryginalne kopię systemu mogły pobierać aktualizację związane z bezpieczeństwem, jako po prostu przeciwdziałanie z wirusami etc. (chyba, piszę z głowy)

Co do antywirusa… hmm… prosiłbym o poradnik, na co patrzeć przy wyborze, czy darmowy antywirus to nie są drzwi bez zamka, bo zamek trza kupić itd.

PS: Czytając o Windowsie coraz bardziej mam ochotę po prostu włączyć linuxa xD

[IMG alt=“alt”]https://test.animes.pl/letter_avatar_proxy/v2/letter/p/958977/40.png Plazma:

Ten wstęp dla mnie jest oczywistą, oczywistością i 50% częścią poradnika >< Trochę treściwiej proszę xD

Co do windows update. Nie wspomnieliście jednej ważnej rzeczy! Co jeśli nie mam legalnego windowsa? xD Warto wspomnieć i usprawiedliwić tych biedniejszych (lub nie studiujących), że Microsoft chce walczyć z piratami, wirusami itp. dlatego też zezwala na to, by nie oryginalne kopię systemu mogły pobierać aktualizację związane z bezpieczeństwem, jako po prostu przeciwdziałanie z wirusami etc. (chyba, piszę z głowy)

Co do antywirusa… hmm… prosiłbym o poradnik, na co patrzeć przy wyborze, czy darmowy antywirus to nie są drzwi bez zamka, bo zamek trza kupić itd.

PS: Czytając o Windowsie coraz bardziej mam ochotę po prostu włączyć linuxa xD

O antywirusach napisze. Co do pirackiego systemu to przecież bez problemu można pobierać aktualizacje, a Microsoft nic o tym nie musi wiedzieć… Widzę, że chyba w ogóle nie crackujesz systemu… Jak juz masz to robić to rób to dobrze :3

O czym, Wy ludzie piszecie ><

Ja nigdzie nie usprawiedliwiam osób, które upowszechniają/posiadają nieoryginalną wersję. Mówię tylko, że wedle polityki Microsoftu nawet posiadacze nieoryginalnej wersji mogą zwiększyć swe bezpieczeństwo i w sumie nie tylko swoje. Nie miałem pojęcia, że wasz poradnik obejmuje tylko i wyłącznie posiadaczy oryginalnych kopii systemu. Przepraszam za offtopic w takim bądź razie.

Elmor myślałem, że to ma być poradnik dotyczący bezpieczeństwa dla zielonych.

Zgadza się, jest dla zielonych. Dlatego o wszystkim od podstaw piszemy, więc nw czemu o tym wspomniałeś. Jutro wezmę się za te antywiry i resztę ;d

Ja mogę być piratem :stuck_out_tongue: Rum i plądrowanie oto jest życie :stuck_out_tongue: Szkoda że tylko mi to sprawi przyjemność xd
[IMG alt=“alt”]https://test.animes.pl/letter_avatar_proxy/v2/letter/b/96bed5/40.png byters:

Plazma, po prostu chcę uniknąć gównoburzy. To nie jest temat do tego przeznaczony. Jeśli się komuś nie podoba polityka Microsoftu to niech sobie Zorina używa (albo innych dystrybucji), a jak się podoba to nie widzę problemu.

A ty to gadasz na tematy nie związane z wątkami stworzonymi przez innych forumowiczów to sam wierz xd

Powiem szczerze i trochę brutalnie, wstęp to lanie wody i tłumaczenie co to jest bezpieczeństwo, do czego służy “internet” itd. Nie mniej nie mi to oceniać, jest to tylko uwaga moja i wydaje mi się, że ktoś dosłownie zielony powinien ocenić, czy to ma wartość merytoryczną dla niego.
Wspomniałem zaś o piratach, bo część ludzi je posiada, ba część z tych ludzi co posiadają “pirackiego” Windowsa są osobami zielonymi i mogą zadać sobie pytanie. Czy przez aktualizację nie stracę systemu? Czy Windows nie wbije mi na chatę wraz z policją? Czy taka opcja jest dla mnie dostępna? Czy będę mógł oglądać nadal pornosy, chociaż nie mam 18 lat?
Ale okej nie zajmujecie się żadnymi nieoryginalnymi kopiami systemu (chociaż Microsoft już tak) i koniec.

Edit: O masz rację byters, sam nie wiem dlaczego napisałem “usprawiedliwić”. Już wiem dlaczego napisałem usprawiedliwić. Mianowicie myślałem o humorystycznej stronie posiadania Windowsa. Np.
“Dopiero teraz dowiedziałem się, że mam nieoryginalnego Windowsa, ktoś musiał mi to zainstalować i mnie oszukał, ale wracając do tematu… Czy ja też mogę ściągnąć aktualizację…”
Inaczej… prowadziłem wewnętrzny monolog i niechcący napisałem “usprawiedliwić” co jest wyrwane kompletnie z kontekstu oraz te słowo tam nie ma za grosz sensu. Taka o literówka xD
Poprawiam tekst na górze, by nikogo więcej nie wprowadzać w błąd.

Poradnik dla zielonych ale obeznanych w komputerze, right? Nie wszystkie aktualizacje z Windows Update są “dobre”. Są tam również tak zwane “opcjonalne aktualizacje”, które zawierają niechciane oprogramowanie. Aktualizować system OK, ale trzeba to robić z głową lub porządnie ustawić - tego w tym poradniku brakuje, jest masa niepotrzebnego tekstu, a mało konkretów. Jak znaleźć Windows Update i jak go ustawić. Mamy nowego Windowsa z nowym panelem Ustawienia w którym każdy się potrafi zgubić, a większość ustawień została gdzieś ukryta. Co do antywirusów to należy podkreślić, że powinno się posiadać tylko jednego antywirusa. Antywirus nie jest jak drzwi, im więcej tym bezpieczniej. Dwa antywirusy będą skanować siebie nawzajem, będą się gryźć i wywoływać fałszywe alarmy. Posiada się jednego, dobrego, najlepiej płatnego antywirusa. Te płatne dzielą się na antywirusy i antywirusy z ochroną internetową. Jak się domyślacie zwykłe antywirusy są tańsze i nie chronią tak dokładnie jak te z ochroną internetową. Polecam antywirusy od firm, które od lat utrzymują się w top najlepszych antywirusów. Nowe antywirusy zostawmy bardziej zaawansowanym i obeznanym użytkownikom.

Nie rozumiem dlaczego piszesz dwa takie same posty… Nie spam proszę… Raportować, czy sam usuniesz? ';3

Tylko płatne antywirusy powiadasz, tak? haha :smiley: Po pierwsze widzę, że chyba nie wiesz jak one działają, a po drugie za bardzo im ufasz. Masz racje odnośnie wielu antywirusów na jednym systemie, ale o tym w wkrótce, jak widzisz poradnik nie jest w pełni dokończony.
Darmowe antywiry często wręcz sobie lepiej radzą niż płatne. Nie ma tu żadnej reguły. Poziom ochrony płatnych i darmowych jest na podobnym poziome. trzeba tylko wiedzieć jakie płatne, a jakie darmowe wybrać. Nade wszystko samemu trzeba być rozważnym, bo to pierwsza linia obrony, a człowiek jak zwykle jest na ogół tym najsłabszym ogniwem, w tych sprawach ;3

“Są tam również tak zwane “opcjonalne aktualizacje”, które zawierają niechciane oprogramowanie”
Niechciane oprogramowanie, czyli jakie? ;3 Tak czy w tym poradniku zachęcam do aktualizacji ważnych oraz zalecanych.

Kupiłem niedawno na allegro Kasperskiego Internet Security. Dosyć tanio wyszło bo jakieś ~40zł a mam licencję na 2 PC i jeszcze na fona udało się też wgrać. Kilka fajnych bajerów ma ten antywir z osłoną, między innymi plugin do przeglądarki, który blokuje reklamy ja adblock i dodatkowo ma tryb surfowania incognito (taka pierdoła ale blokuje część śledzących skryptów). Niektóre darmowe są dobre, trzeba przyznać ale jakoś nie mam w pełni zaufania. Przykładem może być jeden dzień z moich praktyk ;D Przyszedł komp z avastem, cały zawirusowany a antywir nic. Szef jak widział tego antywirusa to mu się źle robiło ;D Od kiedy używam Kasperskiego jestem raczej w pełni zadowolony dlatego ma moją rekomendację.

Również polecam Kasperskiego. Kaspar pracuje na silniku Eseta o ile dobrze pamiętam. Obecnie używam Eseta, bo również udało mi się tanio wyhaczyć lickę i jestem zadowolony. Kiedyś używałem Kaspara. Z Kasparem zawsze miałem jakieś śmieszne przeboje. Kiedyś zawalił mi całą partycję systemową, bo tworzył jakieś kosmiczne raporty. No z Kasparem nie można się nudzić. Ogólnie Kaspar jest mułowaty i żerny. Eset w porównaniu do Kaspara, który pracuje niby na tym samym silniku jest cichszy i mniej żerny.

A ufać mam komu? Ufam samemu sobie i nie ściągam podejrzanych plików. Nawet antywirusowi nie można ufać. Oczywiście, że płatne są najlepsze. I oczywiście mowa o topowych antywirusach, które na rynku utrzymują się od lat jak Norton, Kaspar, Eset. To są kolosalne firmy z kolosalną bazą danych, więc ich skuteczność wykrywania jest znacznie większa niż jakaś przeciętna darmówka. Ale lepszy jest darmowy niżeli żaden. Nawet durny avast.

Co do niechcianego oprogramowania od Microsoftu to chociażby “wybór przeglądarki”, które jak się zainstaluje to ciężko się tego pozbyć.

Na linuksa są również wirusy. I są również antywirusy. Ja miałem Eseta na linuksie kiedy jeszcze siedziałem na linuksie. Nie pamiętam tylko, czy był on płatny, czy miałem jakąś wersję testową. Sęk w tym, że te wirusy na linuksa można o kant tyłka rozbić, bo tak naprawdę one nic złego systemowi nie mogą zrobić. Ale za to mogą szpiegować, więc logowanie do banku mogą przechwycić. Na linuksie wirusy niszczące system nie są potrzebne, bo użytkownik prędzej czy później sam go zniszczy. Zeżrą system aktualizacje pakietów. No chyba, że to zależy od dystrybucji. Ja mam laptopa, więc jest problem ze sterownikami do niego, dlatego siedziałem na dystrybucji Ubuntu, bo ta ma swoją bibliotekę sterowników i dzięki temu wszystko na tym laptopie chodziło tak jak powinno. Byłem użytkownikiem linuksa i wróciłem do Windowsa właśnie z powodu Windows 10. Tak to bym nigdy nie wrócił do Windowsa.