Citizenfour

Film jest niezwykle ciekawym dokumentem, w którym to Edward Snowden opowiedział dziennikarzom śledczym, tym samym nam wszystkim o przerażających mechanizmach nielegalnej prewencyjnej inwigilacji, której dopuściło się NSA. Film ogląda się bardzo ciekawie, uzmysławia on fakt, że inwigilacja, z którą mamy do czynienia na co dzień, nie jest wymysłem fanów spiskowych teorii, a faktem. Dzięki takim produkcjom, człowiek jest bardziej świadomy, bardziej uważa na to co robi w necie czy mówi w czasie rozmowy telefonicznej.

Widzieliście? Co myślicie o tym filmie?

Dodam, iż jest on rozpowszechniony za darmo :)

Widziałem. Myślę, że dokument jest wręcz obowiązkowy.

Nie oceniając na ile systemy przedstawione w Citizenfour zostały wiernie oddane, a na ile okraszone szczyptą fikcji, produkcja ta przedstawia rzeczywistość do której niestety w coraz większym stopniu dążymy. Rzeczywistość w której każdy aspekt naszego życia będzie kontrolowany, a to na ile jesteśmy prawymi obywatelami będzie mogło być opisane zbiorem parametrów. I póki co nic nie wskazuje by udało nam się tego uniknąć. Metropia, 1984, Psycho-Pass, Black Mirror, … jeszcze niedawno fikcja, która powoli staje się naszą rzeczywistością.

Kilka przykładów z brzegu:

I jeszcze pewnie długo można by wymieniać, a o wielu innych systemach i projektach pewnie nie prędko przyjdzie nam się dowiedzieć :) Welcome to the new world.