Hiroszima 1945/Bosonogi Gen

Hiroszima 1945 (a właściwie Bosonogi Gen), to manga, która opowiada o losach japońskiej rodziny, która pod koniec II wojny światowej zamieszkuje Hiroszimę. Skupia się ona na krytyce wojny jako sposobu prowadzenia polityki państwa. Na początku pierwszego tomu, przynajmniej w wydaniu polskim, które miałem przyjemność przeczytać, autor zamieszcza 9 artykuł konstytucji Japonii, który zacytuję tutaj - “Naród japoński, dążąc szczerze do międzynarodowego pokoju opartego na sprawiedliwości i porządku, wyrzeka się na zawsze wojny jako suwerennego prawa narodu, jak również użycia lub groźby użycia siły jako środka rozwiązywania sporów międzynarodowych.
Dla osiągnięcia celu określonego w poprzednim ustępie nie będą nigdy utrzymywane siły zbrojne lądowe, morskie i powietrzne ani inne środki mogące służyć wojnie. Nie uznaje się prawa państwa do prowadzenia wojny.”

Manga sama w sobie, jak pisałem jest protestem autora, który przeżył wybuch bomby atomowej w Hiroszimie, protestem przeciwko wojnie. Komiks ten skupia się przede wszystkim na życiu Gena, jednego z dzieci państwa Nakaoka. Widzimy jakie cierpienia musi znosić jako zwykły cywil, który z wojną nie miał nic wspólnego. Znosił męki przed wybuchem bomby ze strony fanatycznych zwolenników wojny, jak i po wybuchu, które wynikały z działania bomby i amerykańskiej okupacji. Treść komiksu jest bardzo poruszająca, ponieważ pokazuje wojnę, nie z perspektywy cesarza Hirohito, a bez żadnej cenzury czy zakłamań, ze strony cywila. Zabieg ten jest zamierzony, ponieważ w ten sposób autorowi łatwiej przekazać odbiorcy idee, które dla Keiji Nakazawy (autora mangi) są najważniejsze.

Hiroszima1945 to komiks, który warto przeczytać, nawet jeśli znamy dobrze historię II wojny światowej, ponieważ manga ta jest po prostu dobra. Pokazuje, że komiksu, jako formy przekazu, nie należy utożsamiać jedynie (jak to w Polsce często ma miejsce) z zabawną historyjką obrazkową dla dzieci. Ze znalezieniem tej mangi w sklepie mogą zapewne wystąpić pewne problemy, ja wypożyczyłem wszystkie 10 tomów z biblioteki wojewódzkiej w Gdańsku. Polecam wszystkim ;)

PS: Jako, że manga jest wydana w Polsce, nie jestem w stanie podać linku do wersji online, natomiast, z tego co wiem w serwisie http://cyfroteka.pl
możecie kupić komiks w formie e-booka.

Czytałem to już kiedyś, ale chętnie wrócę do tego tytułu.