Japońskie święta - niezwykłe okazje i sposoby świętowania

[ATTACH type=“full” width=“600px”]7073[/ATTACH]

Japonia, jak wiele innych krajów, ma swoje własne święta. Niektóre z nich wypadają w tym samym czasie co w innych krajach i są do siebie dość podobne, jednak często można się też spotkać z nietypowymi okazjami lub sposobem świętowania. Jakie japońskie święta zasługują na szczególną uwagę?

Seijin no hi

Święto dorosłych przypada na drugi poniedziałek stycznia. Ustanowiono je nawet świętem narodowym. W tym dniu osoby, które w ciągu ostatniego roku skończyły lub niedługo ukończą 20 lat wracają w swoje rodzinne strony na uroczystość organizowaną przez władze gminy. Jest to okazja na ubranie tradycyjnych, bogato zdobionych strojów. Ukończenie 20 roku życia jest ważnym momentem w życiu każdego Japończyka, ponieważ od tego momentu może legalnie pić alkohol i palić papierosy, ale także uczestniczyć aktywnie w życiu politycznym. W trakcie oficjalnych uroczystości przedstawiciele gminy przypominają młodym dorosłym o ich obowiązkach wobec japońskiego społeczeństwa.

Festiwal Śniegu w Sapporo

To japońskie święto, mimo niepozornych początków, urosło do rangi wydarzenia o ogólnokrajowej randze. Wszystko zaczęło się od kilku licealistów, którzy w 1950 roku postanowili wybudować w parku Odori w Sapporo kilka rzeźb ze śniegu. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat festiwal zyskiwał na zainteresowaniu i znaczeniu, co doprowadziło do tego, że w 2007 roku oglądać lodowe arcydzieła przyjechało około 2 milionów osób! Festiwal Śniegu odbywa się w lutym i trwa aż 7 dni. W jego trakcie odwiedzający mają możliwość oglądać wystawę około 400 rzeźb stworzonych ze śniegu i lodu. Nawet sceny, na których odbywają się koncerty i występy, wykonane są z lodu. Jest to niezwykła okazja, by obejrzeć lodowe wersje znanych budynków lub celebrytów. W trakcie tego japońskiego święta można spróbować także regionalnych produktów, typowych dla Hokkaido - owoców morza, ziemniaków i nabiału.

Święto miłości

14 lutego jest ważnym dniem dla Japończyków. W sklepach i galeriach handlowych już kilka tygodni wcześniej pojawiają się ozdobne szyldy. Typowym podarunkiem dla tego dnia jest czekolada. Co ciekawe, tego dnia obdarowywani są jedynie mężczyźni - odwdzięczają się jednak miesiąc później w święto o nazwie Biały Dzień. Warto zauważyć, że istnieją różne rodzaje prezentów, które są przygotowywane tego dnia. Giri-choko to “czekolada z obowiązku”, którą daje się znajomym ze studiów czy pracy, którym mogłoby być przykro, gdyby nie otrzymali tego dnia żadnego innego podarunku. Honmei-choko jest sposobem na okazanie mężczyźnie prawdziwych uczuć. Najbardziej ceniona jest jednak czekolada wykonywana ręcznie z przygotowanych zestawów, którą określa się mianem tezukuri-choko. Ręcznie wykonany podarunek w pięknym opakowaniu może pokazać drugiej osobie, że jest dla nas cenna i zasługuje na wielkie gesty.

Festiwale Kwiatu Wiśni

Japońskie święta poświecone wiośnie trwają przez kilka miesięcy i mają miejsce w całym kraju. Kwitnące drzewa od stuleci inspirowały artystów, arystokratów i zwykłych ludzi. Ten japoński symbol przyrody rodzącej się do życia jest o tyle wyjątkowy, że kwiaty kwitną tylko przez dwa tygodnie w roku. Co ciekawe, w Japonii istnieje nawet specjalna prognoza okresu, w którym wiśnie będą kwitły w różnych regionach. To według niej planuje się, kiedy odbędą się poszczególne festiwale w różnych regionach. Właśnie dlatego może okazać się, że w skrajnych przypadkach Japończycy będą świętować w czerwcu albo nawet w… styczniu. Z czasem wokół ich urody i wyjątkowości zaczęto tworzyć wydarzenia, które miały na celu spędzenie czasu na świeżym powietrzu i rozrywkę. Wielu ludzi przychodzi do parków, by zrobić piknik pod kwitnącymi drzewami wiśni, a także wziąć udział w koncertach i imprezach. Jet to doskonała okazja na spróbowanie lokalnych przysmaków i uczestnictwo w ceremoniach herbacianych.

Boże narodzenie

To święto zaczęło pojawiać się w Japonii dość niedawno, bo na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy też na ulicy zaczęły pojawiać się choinki i dekoracje z myślą o przebywających w kraju przybyszach z zagranicy. Z czasem nietypowe ozdoby zaczęły przykuwać uwagę samych Japończyków, a w menu kawiarni i restauracji zaczęto podawać przysmaki inspirowane Europą stworzone specjalnie na ten okres. Kurisumasu, bo takim mianem określa się japońskie Boże Narodzenie, to obecnie święto mocno czerpiące z zachodniej kultury. Na ulicach i w domach handlowych jest mnóstwo bożonarodzeniowych dekoracji, a z głośników lecą przetłumaczone na język japoński kolędy. W większych miastach organizuje się świąteczne jarmarki, pełne produktów pochodzących z Europy. Dla Japończyków dzień Bożego Narodzenia jest podobny do europejskich Walentynek - jest to okazja do wyjścia na kolację i długiego, romantycznego spaceru. Dzieci, podobnie jak w Europie, wyczekują podarunków od Mikołaja. Wielu Japończyków organizuje imprezy dla swoich znajomych. Nawet tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe przykuwają uwagę - najpopularniejszymi potrawami jest bogato zdobione ciasto truskawkowe i kurczak z KFC. Ich reklamy świąteczne są równie popularne, jak ciężarówki Coca-Coli w innych częściach świata.