Magic the gathering

Magic: The Gathering (w skrócie: M:TG, M:tG lub MtG) to kolekcjonerska gra karciana. Do gry w Magica potrzebne są co najmniej dwie osoby z własnymi taliami. Każdy gracz wciela się w rolę czarodzieja, który używając różnorodnych zagrań, przedmiotów i stworzeń stara się pokonać przeciwnika.Podstawowy tryb gry w Magica wymaga dwóch graczy, istnieją także reguły dla czterech lub więcej graczy. Każdy gracz zaczyna z dwudziestoma punktami życia i przegrywa, kiedy straci je wszystkie (lub zostanie otruty trucizną, którą dysponują “infekujące” kreatury). Gracze tracą życie, kiedy otrzymują obrażenia od przyzwanych stworów lub kiedy różne zagrania i inne karty zabierają im życie bezpośrednio. Choć zmniejszenie liczby punktów życia przeciwnika do zera to najpopularniejszy sposób wygrania, to grę można wygrać także na inne sposoby. Gracz przegrywa także wówczas, gdy musi dobrać kartę, ale jego talia (zwana w grze “biblioteką”) jest pusta. Każdy gracz potrzebuje talii, aby zagrać w Magica. Początkujący często rozpoczynają od zestawów startowych, które potem mogą być modyfikowane kartami pochodzącymi z boosterów. W większości przypadków talia musi mieć minimum 60 kart. Gracze nie mogą posiadać w talii więcej niż 4 kopie danej karty, chyba że jest ona lądem podstawowym. W zależności od formatu w jakim toczy się gra, używanie niektórych kart jest ograniczone do 1 sztuki, lub całkiem zakazane.

Budowanie talii wymaga umiejętności, gdyż gracze mogą wybierać z wielu tysięcy różnych kart. Gracze muszą być w stanie ocenić siłę karty, oraz dostrzegać powiązania między nimi. Wybór kart oraz strategii zależy w głównej mierze od koloru talii.Wszystkie 5 kolorów jest widoczne na tyle dowolnej karty, gdzie ułożone są w układ zwany kołem kolorów. Są to: biały, niebieski, czarny, czerwony, zielony. Każdy kolor ma swój podstawowy ląd: biały ma równinę (plains), niebieski wyspę (island), czarny bagno (swamp), czerwony góry (mountain), zaś zielony las (forest). Każdy kolor ma swoje atuty i słabości opierające się na jego stylu działania.

Biały to kolor porządku, prawa, równości, leczenia, społeczności, pokoju i światła, choć niekoniecznie dobra. Siłą białego są małe stwory, które razem stają się silniejsze, ochrona tych stworów enchantmentami, zdobywanie życia, zapobieganie zadawaniu obrażeń, wprowadzanie różnych ograniczeń, niszczenie artefaktów i enchantmentów.

Niebieski jest kolorem intelektu, iluzji, logiki, wiedzy, manipulacji, a także żywiołów wody i powietrza. Niebieskie karty dają możliwość dociągnięcia dodatkowych kart, przejmowania kart przeciwnika, wracanie kart do rąk właściciela, zmuszania przeciwnika do pozbywania się kart z biblioteki do cmentarza kart z library oraz kontrowanie czarów. Niebieskie stwory są zdecydowanie słabsze od stworów zielonych, bywają też minimalnie słabsze od stworów pozostałych kolorów, mają jednak różne umiejętności, które m.in. utrudniają zablokowanie ich lub zapewniają graczowi dodatkowe profity, takie jak spojrzenie na wierzchnie karty ze swojej biblioteki, czy też dodatkowe ciągnięcie karty przy wejściu danego potwora na pole bitwy lub cmentarz. Słabościami niebieskiego są problemy w uporaniu się z kartami, które już są w grze. PS NIEBIESCY MAGOWIE TO PEDAŁY!

Czarny to kolor mocy, ambicji, chciwości, śmierci, korupcji oraz egoizmu. Nie jest on zły, jednak wiele kart pośrednio i bezpośrednio odwołuje się do pojęcia zła. Czarne karty są najlepsze w niszczeniu potworów, zmuszaniu graczy do odrzucania kart z ręki, zabierania życia lub przywracania stworów z cmentarza do gry. Co więcej, ponieważ czarny stara się wygrać za wszelką cenę, ma ograniczony dostęp do wielu zdolności czy efektów, które normalnie dostępne są tylko dla jednego z pozostałych kolorów. Umiejętności te wymagają jednak ogromnych kosztów: poświęcenia swojego zdrowia, stworów, czy też innych zasobów. Głównymi słabościami czarnego są kompletna bezradność wobec artefaktów i enchantmentów, tendencja do ranienia nie tylko przeciwnika, ale i siebie, oraz problemy z pozbywaniem się innych czarnych stworów.
Czerwony to kolor wolności, chaosu, pasji, kreatywności, impulsywności, furii, działań wojennych, ognia, oraz nieożywionej materii ziemi. Atutami czerwonego są karty niszczące artefakty oraz lądy przeciwnika, poświęcanie kart dla tymczasowej, lecz bardzo dużej mocy, oraz zagrywanie czarów zadających obrażenia stworom i/lub graczom. Czerwony posiada szeroką gamę stworów, które w większości są tanie i szybkie, posiadają jednak małą wytrzymałość, przez co są bardzo podatne na ataki. Czerwone kreatury niekiedy mają małe statystyki początkowe, lecz posiadają zdolności, które pozwalają łatwo tymczasowo znacznie zwiększyć własny potencjał. Niektóre czerwone karty mogą obrócić się przeciwko właścicielowi w zamian za zwiększenie skuteczności. Czerwony dzieli z niebieskim “złodziejski” motyw: może tymczasowo zawładnąć potworami i czarami przeciwnika, choć zwykle nie na zawsze. Wiele czerwonych stworów ma zdolność haste czerwone kreatury często także posiadają zdolność first strike, specyficzną zdolnością czerwonych kreatur jest zwiększenie minimalnej liczby stworzeń mogących zablokować danego potwora do kilku . Słabościami czerwonego są niezdolność w niszczeniu enchantmentów, autodestrukcyjna natura wielu zaklęć oraz szybkość gry kosztem mocy późniejszych zaklęć. Większość kart o losowym działaniu jest czerwona.
Zielony jest kolorem życia, instynktu, natury, rzeczywistości, ekologii oraz niezależności. Zielony ma najwięcej kart dużych stworów. Wiele zielonych kart powiększa atak i obronę stworów na czas jednej tury. Zielony jest zdolny także do niszczenia artefaktów, enchantmentów, zwiększania punktów życia, szybkiego wystawiania lądów i kumulowania ilości many. Zielone stwory często mają zdolność trample. Słabości zielonego obejmują trudności w niszczeniu innych stworów, prawie całkowity brak latających stworów oraz posiadanie tylko kilku strategicznych opcji innych niż posiadanie wielu silnych stworów.

No to zasady wyjaśnione, to teraz pytanie czy ktoś z forum miał styczność bądź jest aktywnym graczem?

Grałem przez półtorej roku 2011-2012 :smiley:
Polecam ;> prosta i przyjemna gra, niestety zbyt kosztowna dla mnie bo zmiany dodatków cholernie bolą.
Mogę się pochwalić tytułem Rookie of a year 2012 :smiley: (wygranie dużego turnieju itp)
Bardzo przyjemnie można spędzić czas z przyjaciółmi, pod warunkiem że nie planuje się grać na turniejach itp to koszty są niskie a nawet można zarobić jeśli sprzeda się karty :wink:

Bardzo fajna karcianka, polecam (y)
Sam kiedyś grałem lecz zbytnio nie ogarniałem zasad i nie wiedziałem o co w tym chodzi ponieważ byłem wtedy w podstawówce i jakoś nie chciało mi się czytać zasad gry.
Od niedawna zacząłem się znowu interesować MTG już bardziej na poważnie i planuje niedługo zakupić nowego Decka :slight_smile:
Także jeśli ktoś chciałby kiedyś pograć lub pogadać MTG to bardzo chętnie lecz dopiero jak trochę więcej ogarnę.
W razie pytań będę kierował się do Ciebie Kageno :smiley:

Mi na MTG poszło już z 250 zł a w maju poleci kolejne 150 zł ;-;. Lukos pytaj no problem.

Ja kupiłem tylko Deck Builder’s Toolkita widocznego w spoilerze oraz kilka paczek z kartami. Trochę pograłem z kumplami, ale obecnie się kurzy na segmencie pudełko i pod biurkiem pro-deck box (który jest też moim schowkiem na tabake XD )
http://hydra-media.cursecdn.com/mtgsalvation.gamepedia.com/5/5a/Toolkit2012.jpg?version=8d3815be598fae3d4c05ad53694633a6

Ja na to wydałem ponad 700 zł :smiley: a sprzedałem wszystko za prawie 900 :smiley: więc zarobiłem <3

Bako mam kumpla która ma talie w której 1 karta kosztuje mniej więcej 150 zł tylko że tych kart ma 4 w talii czyli 600zł za 4 karty XDD

Cóż :smiley: jak grałem jeszcze to najdroższą karte w decku miałem za 350 zł :smiley:
A że grałem na swampach - fast atack vampires/demons :smiley: i wchodziłem w 2 turze demonem 9/9 z flying i trumblem :smiley: to kolesie padali w 4 turze :smiley:

moja najdroższa karta to Sorin Lord of the Innistrad foil za jakieś 30 zł ;-;

Ja miałem styczność, deck mam Mono Black Reanimator, wskrzeszenia, discardy, putrid impy, mocne creatury itd w sumie spoko się kiedyś ciupało ale jakoś już później nikt nie grał to przestałem w to brnąć ;p

Ninja is here.
Ninja is playing.
Ninja is gone.

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10401995_1590278264547811_5175727894315398983_n.jpg?oh=6a7106d97becbdab795a657c64a912e2&oe=557C2864& gda=1434410804_4572d32b3c28f2b1991d1ba7735c90f8
Moja mała kolekcja :smiley:

- Piękne ,ja mam tylko jakieś 400 kart

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10672179_1592667127642258_3862973921344476354_n.jpg?oh=1d6ebc5e963f9925ffc1072bcfe54d47&oe=55B607B9& gda=1438420750_05fafc6fe9a82d2fc5726580f8a6e9cc
Dzisiaj mi doszła jeszcze jedna paczka, z 1000uc :smiley:

Ninja nie dołuj mnie ;-;

Ja grałem, teraz troszku mniej, bo casu nie ma ale zawsze mozna jakieś plejsy zagrać przez MtG Online(Magic Workstation)

Nie lubię tej gry
Nie dla tego, że jest kiepska czy coś bo nie jest. Jest jak każda inna karcianka.
Ale miało to wpływ na upadek 2 klubu fantastyki w Pile. I miało wpływ na rozłam w 3 klubie fantastyki w pile.

Troszkę słabo :confused: U mnie w mieście jest kompletnie przeciwnie bo doprowadziła do reaktywacji koła fantastyki

Oj Oj, heh nie spodziewałem się że są tu osoby grające w tą jakże fascynującą karciankę, sam posiadam (ok. 500 kart niezależnych i 4 decki w tym 2 planeswalkery).z
Osobiście uważam że jest to jedna z najlepszych karcianek jakie kiedykolwiek widziałem, ze względu na to iż łączą w sobie wiele możliwości bitewnych jak i strategicznych, posiadają także swoje własne taktyki a karty są tworzone cały czas i co kilka miesięcy wychodzi kolejny dodatek.
To chyba wszystkie plusy (to powyżej), a teraz wszystko ma zalety jak i wady, oczywiście karcianka sprawdza się w 100% (jak sie ma karty) a więc największy “MINUS” karcianka jest po prostu droga (Pay2Win). Jeżeli mam wydawać za kartę 400 zł, bez której mój deck ze statusu “zajebistego” robi sie “do dupy” to ja dziękuje, ale myślę że przy takiej ilości pozytywów jeden minus nawet tak duży nie zmieni mojego zdania iż jest to świetna gra strategiczna. <3