Myszony

Rasa Myszonów
[opracowana przez: Mistrz Rozpierduchy]


Zamieszkują lasy Archipelagu Sophii, Archipelag Ragdyiski oraz Alianth. Ich stolica Sharrash jedyne duże miasto Myszonów jest ukryte pod ziemią Archipelagu Sophii. Wioski są zarówno pod ziemią jak i też można się natknąć na powierzchni, na ich wioski. W odróżnieniu od swych maleńkich kuzynów myszy polnych które żyją średnio 2 lata, Myszoni dożywają 30 chociaż w radzie starszych są osobniki które mają nawet po 90 lat. Wiek dorosły osiągają w wieku 2 lat. Gdy pojawia się futro około 3 tygodnia życia ustala się do jakiej kasty należy dany osobnik. Istnieją trzy kasty:
Uczeni (mają białe futro są jedynymi Myszami posiadającymi zdolności posługiwania się magią, najstarsze zasiadają w radzie starszych [gdy osiągają rok przejawiają się ich zdolności magiczne pod względem rodzaju magi. Jeden rodzaj magi na uczonego] są też najsprytniejsze)
Wyniesieni (Mają czarne futro. Są silni i sprytni. Zajmują najczęściej stanowiska dowódców wojskowych i wysoko ustawionych urzędników)
Plebejusze ( Mają kolory brązowy, rudy, szary i mieszany. Zajmują się rolą, handlem, rzemiosłem, polowaniami, są też żołnierzami i zajmują się każdą profesją, która nie przystoi Uczonym czy Wyniesionym. Są zwykłymi mieszkańcami miast i wiosek. Żyją też wśród ludzi i elfów. Niektórzy mieszani przejawiają zdolności magiczne, ale jest to rzadkość).

Mierzą od 1-1,2m wzrostu poruszają się na tylnich łapach, ogon osiąga do metra długości i jest użyteczny jak trzecia bardzo silna ręka. Osiągają wagę do 30kg, a są w stanie podnosić do 150kg. Wszyscy Myszoni są bardzo zwinni. Potrafią się wspinać, pływać, skakać nawet do 10m, szybcy (najszybsi potrafią dogonić konia gdy biegną na 4 kończynach). Posiadają zwierzęce instynkty. Wyczuwają zagrożenie, magię, mordercze intencje, widzą w świetle księżyca jak w dzień, w mroku na 20m. Łatwo uczą się języków i pism innych ras. Rozumieją mowę zwierząt. Są naturalnie odporni na magię kontrolowania zwierząt.
Od 3 miesiąca do 2 roku życia chodzą do szkoły gdzie uczą się swego języka i pisma, języka i pisma ludzi i przyszłego zawodu. Wyniesieni są nauczani jeszcze języka elfów i krasnoludów, a Uczeni kontynuują naukę do 5 roku życia zgłębiając tajemnice świata, polepszając swe zdolności magiczne i poznawaniu kultur innych ras.
Wierzą w Wieczność.

Ich imiona składają się z trzech liter niektóre z takich, że nie idzie ich wypowiedzieć normalnemu człowiekowi. Nazwiska są nadawane według wykonywanej profecji, zajmowanego urzędu lub posiadanej zdolności magicznej a między ich imieniem i nazwiskiem znajduje się zawsze przydomek od koloru futra.
Ich wierzchowcami są najczęściej dziki lub duże wilki aczkolwiek zdarzyli się tacy co jeździli konno, a nawet biała mysz latająca na orle.