Polskie VISUAL NOVEL

W Polsce rynek komercyjnych gier visual novel nie istnieje. Wydawcy nie zakładają zysku z tego typu produkcji, nie ma nawet ich amatorskich spolszczeń, zapewne ze względu na ogromną ilość tekstu. Nie będę pisał czym jest VN, bo to sobie można łatwo sprawdzić, chciałbym natomiast polecić polską, amatorską, aczkolwiek moim zdaniem, całkiem ciekawą grę VN (właściwie dwie :P). N.E.M.O jest grą, która opowiada o życiu Zenona Gąbczewskiego (wiem, słabe nazwisko xD), licealisty, którego ikt nie lubi, nie cierpi swojej szkoły i ma generalnie przewalone (czyli typowo). Po tym, jak Zenon został fatalnie potraktowany w szkole postanawia się zemścić na prześladowcach i wybrać się na bal zimowy w szkole z fajną partnerką. I na tym oparta jest główna oś fabularna. Gra posiada 16 zakończeń i 3 ścieżki fabularne. Jak się domyślacie, by odblokować ostatni rozdział trzeba odblokować wszystkie zakończenia. Gra z pewnością wybitna nie jest, z pewnością nie nadaje się dla osób, które nie ukończyły 18 roku życia ze względu na bardzo ostre treści, zdarza się np kazirodztwo. Opowieść jest jednak ciekawa, interesujące zwroty akcji sprawiają, że spędzamy ładnych kolka godzin przed ekranem. Zakończenie jest, nie spoilerując bajeranckie. I tak przechodzimy do kolejnej części gry czyli U.S.Z.I.O.K gra jest bardziej dopracowana graficznie, umożliwia też więcej wyborów. Nie będę więcej o niej pisał, ponieważ mógłbym wam zepsuć pierwszą część gry. Jako ciekawostkę podam, że twórcy pracują nad kolejną częścią trylogii czyli N.O.N.E.Z (przeczytajcie odwrotnie.

Gra jest w pełni darmowa i umieszczona na dobrym serwerze. Tutaj macie link do strony twórców tych gierek, skąd możecie je za darmo pobrać. http://dreamweaversworks.blogspot.com/p/nemo.html

PS: Celowo podałem link do pierwszej części czyli N.E.M.O byście jakiegoś spoilera nie znaleźli :P

Nikt ci nie odpowiedział przez tyle czasu szkoda.
Szkoda że ten gatunek jest tak mało znany w Polsce i tylko przez nisze doceniany.
Co do pierwszej cześć jak dla mnie hmmm jeśli dobrze pamiętam muzyka lipa postacie lipa tło hmmm lipa charakter głównego bohatera pieprzony bezbarwny dupek fabuła tu moża więcej powiedzieć była skomplikowana i zagmatwana o ile grało sie w to wiecej niż raz i pod tym względem gra była zajebista wybieraliśmy ścieżkę A ginęliśmy drugi raz wybraliśmy A i jakoś udało nam sie przeżyć tak w skrócie to było bardziej rozbudowane i wciągało
Ogólnie o tym polskim VN nie można powiedzieć ze lipa miało swój klimat bardzo dziwny ale jednak.
Co do tłumaczeń zdarzają sie jak dobrze poszukać ja polecam świetna VN G-Senjou_no_Maou tu link do pobrania polskiego tłumaczenia

Uwaga, uwaga, mam przyjemność poinformować Was o dzisiejszej (31.05.2020r.) premierze gry Aker Fern. Jest to w pełni polska gra typu Visual Novel wydana przez Chaos GrouGames :D
Gra wyróżnia się na tle innych fanowskich projektów. Jesteś ciekaw, co w niej takiego wyjątkowego? Spójrz tylko, co gra oferuje:

• polski Voice Acting
  • oryginalny openining i ending
  • fantastyczna rozgrywka przeznaczona na 6-8h
  • historia, która tworzy gracz
  • sześć odmiennych zakończeń
  • unikatowa galeria – uzupełniania wraz z postępami gracza
  • piękna oprawa muzyczna
  • multiplatformowość (Win, Mac, Linux, Android)
  • nie wymaga połączenia z internetem
    Gra jest dostępna za darmo, do pobrania z naszej strony internetowej lub w wersji mobilnej ze Sklepu Play. W przyszłości pojawi się także na platformie Steam.

Linki:
https://www.chaosgroupgames.com/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dommain.akerfernfull

1lajk

Ja jestem konserwatystą. Dobra VN to japońska VN. To że jest mnóstwo projektów z poza Japonii które próbują zdobyć dla siebie kawałek tego tortu dla mnie nic nie znaczy. A fakt że coś jest w pełni udźwiękowione w innym języku niż japoński to zaliczam na minus.

Ogólnie w VNke nie zagram, ale zdziwiłem się gdy zobaczyłem ją na VNDB

@Hannto nie wszystko co JP jest najlepsze. Ich podejście do stworzenia czegoś i zamknięcia tego w obrębach swojego kraju jest strzałem w kolano, niszczącym gospodarkę i odsłaniając się na wpływy zagranicznych kapitałów. Ja się ciesze, z tego że inne kraje (Chiny, USA) próbują się wbić w rynek M&A, czy też VNek, bo to może wymusi, aby w JP robili lepsze serie.

To nie chodzi o to że jest najlepsze. Po prostu sposób rozumowania jest inny. Przez to że ja już w tej chwili rozumuje podobnie jak Japończycy to VN z poza Japonii jest dla mnie zwyczajnie płytkie. Oczywiście u nich też zdarzają się denne VN z historią którą można streścić w 2 zdaniach, ale jest ich nieporównywalnie mniej. Po za tym niektóre Japońskie VN bywają tak fenomenalne że nawet jeśli przez całą grę masz do podjęcia tylko jeden wybór który na prawie nic nie wpływa to nadal jest to świetne i chcesz więcej.