Propozycja dotycząca forumowych konkursów

Nie wiem co sądzą inni, ale powiem szczerze, że według mnie wyłanianie zwycięzców jakiegokolwiek konkursu na podstawie losowania jest bezsensowne. Dlaczego?

1. Bo jeśli z góry wiadomo, że wygrani będą wybierani całkowicie losowo to brak jest jakiejkolwiek konkurencyjności między uczestnikami.

2. Brak jakiegokolwiek wysiłku i większej chęci tworzenia prac konkursowych (no bo jaki sens jest się starać, skoro i tak wszyscy mają równe szanse na wygraną?)

3. Właściwie nazwanie loterii konkursem mija się szczerze powiedziawszy z celem, bo konkurs jak sama nazwa wskazuje, związany jest ze współzawodnictwem, gdzie faktycznie cechą decydującą jest jakość pracy, a nie ślepy traf, który z duchem rywalizacji nie ma nic wspólnego.

Oczywiście plusem rozwiązania losowego, jest fakt, że do takowych gier zgłasza się więcej osób, no, ale czy naprawdę o to chodzi? No chyba nie…

Wszelkie konkursy, czy też loterie są oczywiście jak najbardziej na plus i zawsze pobudzają użytkowników do działania, myślę jednak, że lepiej w przyszłości postawić na stare dobre ocenianie prac, a nie na losowanie. Przede wszystkim zachęci to wszystkich do stworzenia czegoś unikatowego, rozbudowanego i zajmującego, a chyba o to wszystkim nam chodzi.

Pozdrawiam

Ale widzisz, ocenianie jest subiektywne i zawsze ludzie by się obrażali.

Ocenianie jest subiektywne, a losowanie to żadna sprawiedliwość gdy każda praca jest inna. Co w takim razie jest lepsze?

Nie jesteśmy przecież przedszkolakami, a ocenianie to coś z czym spotykamy się każdego dnia, czy to w szkole, czy to podczas zabawy z rówieśnikami, czy to w pociągu z obcymi ludźmi.

A że ktoś z takiego powodu miałby się obrazić? No cóż… to jest tak irracjonalny powód żeby się złościć, że aż nie mam pomysłu jak miałbym to skontrować.

Prawda taka, że nie da się uszczęśliwić wszystkich, ale ocenianie przynajmniej pobudza konkurencyjność i faktyczną chęć zrobienia czegoś innego, niepowtarzalnego.

Gdybym przejmował się subiektywnością w ocenianiu to bym nie oddawał prac w szkole, nie wstawiałbym niczego do internetu, nie oglądałbym recenzji, nie pytałbym nikogo o opinię. Nic bym nie robił. Więc argument trochę inwalida.

Szczególnie, że administracja powinna być bezstronna, więc ona może być jury konkursu. I problem się rozwiązuje. Też zdecydowanie bardziej wolę konkursy talentów niż losowania. Gdybym chciał losować to bym w totka zagrał, a tak to mogę być kreatywny.

Żeby nie było spinania się o cokolwiek, przypomnę, że zasady konkursu od początku jasno mówiły, że

Tak więc… Nikt nie ma co się teraz czepiać, wziął udział w konkursie, który miał takie, a nie inne zasady. Trzeba wcześniej umieć czytać ze zrozumieniem, a potem decydować się na wzięcie udziału.

Wiec tak : rowniez uwazam ze konkursy rozstrzygane droga losowania nagród sa troche niesprawiedliwe - tym bardziej dla tych ktorzy napracowali sie bardziej lub mniej nad swoim projektem, a nie tylko skopiowali opis ze strony “obok” ale…
Z drugiej strony losowanie jest najmniej subiektywne i stronnicze, wiec trzeba by znalesc KOMPROMIS!
Np, kilka etapow konkursu:
“nadsylanie prac->elminacja tych zrobionych byle jak->losowanie”

Ale tez zeby myslec i robic w ten sposob…troszke za malo osob bierze w konkursach…
Zycie jest brutalne!

Wiedziałem, że ktoś mi zarzuci, że czegoś się czepiam i ze “nie czytam ze zrozumieniem”. Chciałbym Cię wyprowadzić z błędu - oczywiście zasady były klarowne i mi znane. Mój post to tylko propozycja, która ma na celu poprawienie jakości materiałów, które będą brały udział w jakichkolwiek przyszłych konkursach. Bo chyba sprawa bezsprzeczna jest fakt, że losowanie w żaden sposób nie motywuje do bycia kreatywnym. Chyba nie muszę pisać banalow w stylu “wszyscy się postarali, gratuluję wygranym”, żeby nie zostać odebranym jako ktoś kto się czepia. Albo dodawać po każdym zdaniu “według mnie”, żeby podkreślić, że wszystko co pisze to moja subiektywna opinia.

Myślę Adahn, że gdybyś wyraził swoją opinię na temat obecnego sposobu wyboru zwycięzców przed ogłoszeniem wyników, zostałbyś inaczej odebrany. Bo teraz - z mojego punktu widzenia - wygląda to tak: przyczepię się, bo nie wygrałem. A teraz myślę, że najlepiej będzie poczekać na głos administracji, bo to co piszecie to tylko gdybanie. Dziękuję.

Fakt, akurat z tym, że napisałem to trochę za późno zgadzam się w 100%. Generalnie to nawet nie wstepowalem do tego konkursu żeby cokolwiek wygrać, bo FT zwyczajnie nie lubię, wiec podejrzewam, że oddalbym gadżety komuś innemu. Zwyczajnie miałem ochotę coś napisać i to zrobiłem. Mówię - forma konkursu oparta na losowaniu to bardziej give away, tylko ze inaczej nazwany. Jeśli uważacie że ta propozycja jest zbedna/problematyczna/jest tylko narzekaniem to zapomnijcie o całej sprawie i ja zignorujcie/zlikwidujcie. Jedynym moim celem była proba dostarczenia przyszłym uczestnikom konkursów (w tym także mi, bo lubię zdrowe współzawodnictwo) motywacji

W konkursie co prawda nie brałem udziału (po prostu brak czasu) ale może uda mi się jakoś pomóc ;)
Mianowicie, zaproponowałbym tu rozwiązanie jakie jest wprowadzone na portalu dobreprogramy.pl :
Każdy z bloggerów którzy tam piszą, może zgłosić swoje wpisy do comiesięcznego konkursu, wtedy, na początku każdego następującego miesiąca - wraz z innymi blogerami głosujemy które z tekstów najbardziej nam się podobały i według nas zasługują na uznanie. Z tych propozycji które wybraliśmy - redakcja wybiera najlepsze teksty w miesiącu. Do tego jeszcze jedna czy dwie nagrody wylosowane wśród wszystkich głosujących.
Wiadomo że ktoś może kogoś posądzać o kolesiostwo, że tamten na tamtego zawsze głosuje, albo że redakcja stronnicza, ale piszę tam już ponad rok czasu i widzę że ten system jakoś dobrze działa, prawda że są pieniacze którym nie podoba się że nie wygrywają, ale ogół raczej jest zadowolony.

Więc czemu by tutaj czegoś takiego nie spróbować?
Tzn. Zebrać wszystkie zgłoszenia, niech forumowicze zagłosują co ich zdaniem jest dobre, co się podoba, a potem jeszcze z tych najlepszych zrobić nawet to losowanie czy cośtam. Wtedy będzie w miarę uczciwie bo odbędzie się to losowanie, czyli bez stronniczości itp. a jednocześnie nie będzie można mówić że ktoś zrobił na odwal się i wygrał, bo to będą teksty które sami forumowicze uznali za dobre.
Ale to tylko taki pomysł, nawet nie wiadomo czy jakieś konkursy jeszcze tego typu będą, jak trochę pomogłem to się cieszę :) a teraz wracam kinówki Code Geass oglądać ^^

Yo, nie brałem udziału w konkursie i szczerze nawet nie wiem o co z nim chodzi, ale w tej sprawie mam swoje zdanie.
W większości podzielam zdanie Adahn’a, nie podoba mi się fakt wybierania na podstawie losu(Zaznaczam, bo znając życie zaraz ktoś się doczepi, że przecież wszyscy się na to zgodzili zapisując się, że to moje przemyślenia, odnośnie tworzenia dalszych konkursów, nie tego, który już się odbył), gdyż przez to ludzie zwyczajnie nie przykładaliby się. Tyle, że administracja musiała wymyślić jakiś sposób na to, aby więcej użytkowników brało udział. Wydaje mi się więc, że w każdym konkursie przy zgłoszeniu powinno móc się wybrać na co dajemy naszą pracę - nagrodę główną, czy poboczną - ta np byłaby kolorkiem na forum na miesiąc, rangą lub +3 repem. niewielka to nagroda, ale lepsza niż nic, a zachęci użytkowników, którzy nie umieją robić danej rzeczy tak dobrze jak ktoś inny. Jeśli ten pomysł kogoś zainteresuje, mogę dłużej nad tym pomyśleć i rozwinąć temat.

Jeśli chodzi o metodę losowania, to przypuszczam, że jurami jest administracja, a jako, że jestem tu od początków wszystkich początków, wiem, że jedynymi z nich, którzy oceniają obiektywnie są Aoi i Okaś(wciąż moduje swoją drogą?).

@“KeraVX”
Twój pomysł jest dobry i w większości przypadków by się sprawdził, jednak na tym forum odpada. Nasi użytkownicy oceniają na zasadzie “tego lubię bardziej”, a w niektórych przypadkach jedni(ekhem…) namawiają resztę aby cofali swoje głosy oddane na kogoś kogo dana osoba nie lubi.
Poza tym ogół często wypiera presję na użytkownikach, którzy głosują na kogoś powszechnie nielubianego(na mnie), gdyż głosowanie jest zazwyczaj niekryte(wiadomo kto na kogo głosował).

Nawet szczerze powiedziawszy nie wiedziałem, że ten temat wywoła jakieś większe kontrowersje czy też przyczyni się do bardziej rozbudowanej dyskusji - cieszy mnie to oczywiście, bo gdybym nie czuł potrzeby zmiany to w ogóle takowego tematu bym nie tworzył.

Ogólnie jestem dość sceptyczny co do rozstrzygania jakichkolwiek konkursów w sposób “większość decyduje”, gdzie uprawnionymi do oddania głosu jest cała społeczność forumowa - takie rozstrzygnięcie jest już całkowitą subiektywizacją procesu oceniania - o wiele lepsze moim zdaniem jest rozwiązanie, gdzie np. 3 osoby z grona administracji dochodzą do konsensusu i wybierają prace zwycięskie.

No bo, tak jak Egil trafnie zauważył - konkursy talentów czy umiejętności nie powinny być konkursami popularności. Nie implikuję oczywiście, że ktokolwiek jest nieszczery w swoich opiniach, bo nic takiego nie zauważyłem i dodatkowo ze wszystkimi “forumowymi stronnictwami” (jeśli takowe w ogóle istnieją) jestem całkowicie nieobeznany, aczkolwiek przy takim systemie zawsze jakieś tam ryzyko istnieje.

Chciałem jeszcze zaznaczyć, że oczywiście nie wszystkie konkursy muszą się odbywać przez ocenianie, takie króciutkie, niespecjalnie zobowiązujące zadania jak to o stworzenie tematu o anime miało pełne prawo być loterią.

Jedyne co mnie trochę zdziwiło, to zaznaczenie w temacie o konkursie, że:

“opis (ma być unikalny, kopie opisów z innych stron 1:1 nie będą przyjmowane)”

jest to oczywiście próba uniknięcia prac nieprzemyślanych, mało kreatywnych i próba zachęcenia do wysiłku. Tylko, że w moim przekonaniu takie coś niezbyt się sprawdza. Same początkowe reguły konkursu (losowanie) przekreśliły właściwie większą inicjatywę każdego z użytkowników (w tym mnie). Dodatkowy punkt w regulaminie pokazuje, że Administracja oczywiście chce, żeby twory uczestników były przemyślane i ciekawe - problem w tym, że to właśnie reguły podstawowe (zasady wybierania zwycięzcy) są przeszkodą i powinno się zmienić właśnie je, a nie dodawać kolejne reguły, mające na celu załatać dziurska.

Jeżeli chodzi o zasadę ““opis (ma być unikalny, kopie opisów z innych stron 1:1 nie będą przyjmowane)”” - została ona dodana, gdyż kiedyś, podczas jednego z konkursów, parę osób kopiowało recenzję z innych stron, nic w nich nie zmieniając, co później mogło narobić nam problemów, w postaci oskarżania nas o kradzieże itp. Nie groziłaby za to oczywiście żadna odpowiedzialność, ale mogło się to odbić na popularności naszego forum i ogólnego zdania o nim.
Tak więc, zasada ta została dodana, aby uniknąć tej sytuacji.

archiwizacja #14