Prywatność w Internecie - jak się uchronić po części przed inwigilacją.

Witajcie Otaku!

Postanowiliśmy utworzyć z Bytersem poradnik dotyczący prywatności w sieci. W dzisiejszych czasach Internet daje nam wiele możliwości, ale jako że jest tworzony przez ludzi, stwarza wiele różnych zagrożeń. Jednym z nich jest narażenie swojej prywatności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa z tym związanego. Przykładem drastycznym może być wzięcie kredytu bankowego na podstawie sprzedaży źle zabezpieczonych (np nie przez was, ale przez serwis, w którym trzymacie spis swoich haseł, plików, etc.) danych osobowych. Poradnik dla “zielonych”, więc pracować będziemy na Windows’ach

1. System

Proces blokowania „szpiegujących” funkcji systemu jest bardzo prosty. Wystarczy posłużyć się takimi programami jak DisableWinTracking (Wszystkie Windows’y) oraz O&OShutUp10 (Win 10)
Oczywiście można to zrobić manualnie, ale dzięki tym programom zrobimy to szybciej i na skróty ;)

W przypadku Windows’a 10 musimy pozmieniać ustawienia odnośnie prywatności. Aby ułatwić ten proces możemy skorzystać małego programu, dzięki niemu zrobimy to na skróty i niczego nie przeoczymy.
Mowa o O&O ShutUp10

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=V6IC

Wystarczy wybrać: Actions >> Aplly all recomended settings and limited recomended setitngs
Zawsze możemy wyłączyć daną funkcję z osobna, również te mniej rekomendowane, jak np. łatwy dostęp do lokalizacji przez aplikacje.

Pora zablokować domeny Micro$oftu. Posłużymy się w tym przypadku programem
DisableWinTracking

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=Y0UC

Zaznaczamy trzy pozycje, tak jak na obrazku, a następnie Get privacy! lub Go!

1. Przeglądarki

Firefox – Ustawienia Prywatności i Bezpieczeństwa
W zakładce Preferencje możemy zmienić ustawienia przeglądarki w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. W zakładce Prywatność możemy skonfigurować ustawienia śledzenia (Do Not Track), które są respektowane tylko przez niektóre strony internetowe. W zakładce Historia możemy też zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek. Te niewielkie pliki tekstowe są niezbędne do prawidłowego wyświetlania wielu stron, ale mogą również służyć do wyciągania danych o użytkowniku i udostępniania ich wielu podmiotom. Możemy nakazać przeglądarce akceptować wszystkie ciasteczka bez pytania o zgodę, akceptować tylko zdefiniowane wcześniej wyjątki, czy też tylko te z odwiedzanych witryn lub automatycznie usuwać wszystkie zapamiętane ciasteczka przy każdym zamykaniu programu.

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=ET10

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=UO75

Firefox – zaawansowane ustawienia
Jeśli Do Not Track to dla Ciebie za mało (niestety, witryny nie muszą honorować wyboru użytkownika), możemy włączyć bardziej aktywną ochronę przed śledzeniem: Tracking Protection. Ta funkcja pozwala na blokowanie domen i stron znanych ze śledzenia użytkowników. Przy korzystaniu z tej funkcji w pasku adresu wyświetli się ikonka tarczy. Dodatkową korzyścią z zastosowania takiej blokady jest szybsze ładowanie stron. Aby włączyć w przeglądarce Firefox ochronę przed śledzeniem:

1. Wpisz w pasku adresu: about:config i wciśnij Enter.
  2. Zobaczysz ostrzeżenie o groźbie utraty gwarancji. Kliknij przycisk „Zachowam ostrożność, obiecuję!”.
  3. Wyszukaj pozycję: privacy.trackingprotection.enabled.
  4. Kliknij dwa razy na tę pozycję, tak aby zmieniła się jej wartość z „false” na „true”.
  5. Wyjdź z ustawień about:config.

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=4QMO

Google Chrome – Ustawienia Prywatności i Bezpieczeństwa
Należy przejść do ustawień przeglądarki. W zakładce Prywatność (Ustawienia >> Pokaż ustawienia zaawansowane…) możemy skonfigurować ustawienia śledzenia (Do Not Track), które są respektowane tylko przez niektóre strony internetowe. Musimy również poodznaczać wiekowość funkcji, tak jak na obrazku poniżej. Tak jak w każdej przeglądarce to i w tej powinniśmy skonfigurować akceptowanie plików cookie. Optymalnie możemy ustawić, aby przeglądarka blokowała cookie i dane z innych firm.

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=UNF4

http://www.image.windowsmania.pl/?dm=JYI4

Addon’y - dodatki do przeglądarek
http://www.image.windowsmania.pl/?di=4JSB

Kolejnym wynalazkiem dbającym po części naszą prywatność w sieci są addony, czyli wtyczki do przeglądarek. Jednym z nich jest Adblock.
Nie dość, że w pewny sposób chroni naszą prywatność to jeszcze ułatwia nam przeglądanie sieci, bez natrętnych reklam ;)

Disconnect
Jest typowym narzędziem do ochrony przed śledzeniem przez witryny, który dodatkowo przyśpiesza wczytywanie stron.

HTTPS Everywhere
Szyfruj sieć! Automatycznie używaj zabezpieczeń HTTPS.

http://www.image.windowsmania.pl/?di=SMW0

Po prostu must have!

Addony ukazane powyżej są wydaniem na przeglądarkę Firefox. Jeśli chcemy zainstalować je na inną, wystarczy wykorzystać np. wyszukiwarkę wpisując zarówno nazwę dodatku jak i samej przeglądarki.

1. Wyszukiwarki

Dobrą alternatywą na wygodne, bezpieczne i w miarę anonimowe przeglądanie sieci jest wyszukiwarka Startpage, która wykorzystuje popularny silniki wyszukiwania jakim jest Google, przy czym nas nie śledzi. Zbiera tylko podstawowe dane, jak każda strona ceniąca sobie prywatność użytkowników.

http://www.image.windowsmania.pl/?di=7JYU

4) Akcelelator pobierania “podatny” na adwere (poradnik Bytersa)

Wszyscy korzystamy z serwisów internetowych, które umożliwiają nam pobieranie różnorakiego oprogramowania… Portale te dają nam naprawdę ogromny wybór programów, gier z różnych kategorii. Jest to z pewnością wygodne, jeśli nie wiemy czego tak naprawdę szukamy (np nie znamy dobrych programów odtwarzających filmy), nie będziemy w stanie pobrać plików bezpośrednio ze stron producentów. Serwisy te nie są instytucjami charytatywnymi. W czasach, w których duża cześć zna korzysta z oprogramowania typu AdBlock, ciężko jest zdobyć fundusze dzięki wyświetlaniu reklam. Ktoś zatem wymyślił tzw akceleratory pobierania. W momencie kiedy chcemy pobrać jakiś plik np. z serwisu np. Dobreprogramy, jeśli nie zrobimy tego umiejętnie, pierwszym co pobierzemy będzie akcelerator, którego zadaniem jest zainstalowanie (za naszą zgodą) programów typu adware na naszych komputerach. Są to programy bardzo często niebezpieczne, które mogą destabilizować pracę komputera, instalować dodatki do przeglądarki, a także w dużym stopniu ingerować w naszą prywatność. W przypadku gdy takich programów zgromadzimy dużo, PC może zwolnić. Na przykładzie portalu dobreprogramy.pl, pokażę wam, w jaki sposób uniknąć pobierania przez akcelerator i jak uniknąć instalacji niechcianego oprogramowania.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/26b7cf424a77.jpg
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/7a9a6886f632.jpg
Tutaj mamy przykładowy akcelerator pobierania, który ściągnąłem by pokazać wam jak on wygląda i co zrobić, by unikąć instalacji niechcianego oprogramowania z poziomu akceleratora.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/59d4246eaf28.jpg

Problem tez może dotyczyć instalacji programu pobranego bezpośrednio ze strony producenta. W czasie instalacji, dokładnie
czytamy przed naciśnięciem “next” na co się zgadzamy. Jeśli program proponuje nam instalację standardową; klikamy instalację dla
“zaawansowanych”, czy też “więcej opcji”) by sprawdzić czy nie znajdują się tam jakieś programy, których sobie nie życzymy. Jeśli nie będziemy uważać, z akceleratora mogą nam się zainstalować adware, po uruchomieniu programu (tego którego szukaliśmy) i nieumiejętnej instalacji, mogą nam się wrzucić kolejne. Należy uważać.

Czasem może się zdarzyć tak, że pomimo, iż dołożyliśmy wszelakich starań by uniknąć zainstalowania niechcianego oprogramowania, przez nieuwagę, pobierzemy zainstalujemy plik, którego nie życzymy sobie, a widzimy, że jest obecny. Np. po uruchomieniu przeglądarki, uruchamia się nie ustawiona przez nas strona główna, a wyszukiwarki zamiast pokazywać wyniki w naszej ulubionej wyszukiwarce, przekierowuje nas do niechcianych stron. Najprostszym sposobem na usunięcie takiego typu oprogramowania jest zeskanowanie komputera np.

ADW cleaner’em

Po uruchomieniu programu i naciśnięciu przycisku SCAN, ruszy proces oczyszczania plików, rejestru i przeglądarek, nie trwa to długo.
Po zakończeniu czynności klikamy na CLEAN i rozpoczyna się dezynfekcja, następuje restart komputera. Jeśli program usunie coś ważnego dla was, na dysku C (domyślnie) tworzy się katalog z kwarantanną. Kiedy zakończymy pracę z programem, uruchamiamy go i klikamy odinstaluj. W przypadku gdybyście mieli bardziej złośliwe oprogramowanie, może się okazać, że adware nie pozwoli wam użyć adw cleanera. W takim przypadku, pobieramy program Malwarebytes Antimalware, dokonujemy skanu komputera. Powinien wywalić śmieci (o Malwerbytes więcej w kolejnym poradniku ^^)

Oczywiście można dokonać kolejnych kroków ku prywatności, zarówno w przypadku systemu, jak i przeglądarek. Pokazuję minimum co trzeba zrobić, aby ją chronić. Myślę, że po prostu kolejne kroki mogą być za trudne dla niektórych, czy też nie potrzebne, bo ku prywatności to trzeba iść na pewne niedogodności . Tym bardziej, że dla większości te kroki w zupełności wystarczą, a spora część w ogóle nic nie robi w tym kierunku ;)

Kolejny poradnik:

Bezpieczeństwo w Internecie - jak nie paść ofiarą wirusów i crackerów.

Przepraszam, że się wtrącę, ale ja osobiście spotykam sytuację, gdzie czasem sam użytkownik daje na tacy swe informację. Jeśli chcesz zostac anonimowy to polecam:
-Stosować różne hasła
-Różne nazwy użytkowników itp.
-Nie podawać informacji, jak nr. gg daty urodzenia (tej prawdziwej) itd.
-Wrzucając zdjęcia swoje patrzyć na regulamin korzystania z tejże opcji.

A co do pobieraniu programów, to w serwisie przeglądasz programy wybierasz jakiś i wpisujesz w google “nazwa programu official site” często wychodzi strona producenta. Chociaż ten sposób też nie jest w 100% pewny i może nas nawet zabrać w gorszy syf.

Niby porady dla 6 latka, ale dużo osób o tym zapomina i ich dane stają się dosyć publiczne, można z łatwością wyszukać ich, ich zdjęcia, oraz nawet przewidzieć gdzie będą w konkretnym miejscu, czasie.

Przykład Lilka, wiem jak wygląda, gdzie będzie od 8-16 od poniedziałku do piątku. Czy użyłem jakiegoś programu postępu? Nie. Oczywiście nie wezmę kredytu itd. ale wydaje mi się, że i tak te informacje też powinny być lekko utajnione chociaż.

Swoją drogą to Linux to bezpieczniejszy system.

Po części masz rację. Zauważ, że poradnik nie jest skończony. Co do wyszukiwarek to tez mam sposób, nie należy korzystać bezpośrednio z np. Z Google. Linux jest bezpieczniejszy, ale przeczytaj proszę wstęp… Wszystko to i więcej wkrótce.

Poradnik przydatny, choc mi az tak na byciu anonimowym nie zalezy… wystarczy ze znajac tylko moje imie i wiek jestescie w stanie pewnego dnia zapukac do moich drzwi, wiec po co ukrywac i inne dane?

Tak bardzo mocno prywatni nie będziemy bo da się każdego użytkownika zdefiniować na podstawie paru czynników (nawet używając specjalistycznego opro do ochrony danych) ale niemniej poradnik fajny dla osób mniej ogarniętych w tych sprawach.
Google Chrome i prywatność nie ma ze sobą nic wspólnego poczytaj na jakiej zasadzie działa ta przeglądarka, lepiej z Chromium korzystać.
Co do 10 takie programy nic nie dają wystarczy update systemu i się znów wszystko załączy jak Defender, 10 najlepiej zablokować dodając do blokowanych adresy z których korzysta Microsoft i przekierować je na localhost, a i wtedy nie masz pewności bo nie wiesz czy system nie wysyła nic z poziomu kernela.
Co do komend dla 7 i 8 nie zapomnij że najlepiej to robić w trybie awaryjnym.

Kamkom program O&O ShutUp10 jest tylko skrótem do ustawień systemowych. To wszystko możesz zrobić po prostu grzebając w ustawieniach systemu. Co do Chrome to napisze o niej, ponieważ jest popularna przeglądarką, a z doświadczenia wiem, że ludzie nie przejdą na inna, bo ta im się podoba i już. Więc spróbuje chociaż w pewnym stopniu zrobić ją bardziej prywatną i chyba porównam ją do Chromium, jak już o niej wspomniałeś ;) Co do blokowania adresów Micro$oftu zastanawiałem się, czy o tym pisać, ale jakby nie było jest to poradnik dla “zielonych” i nie chciałbym nikogo nie zniechęcać, gdyż takie rzeczy niestety dla niektórych są zbyt skomplikowane, aby zrobić to samodzielnie… Tak czy inaczej dzięki za feedback ;)

Odświeżam ^^ (v1.9). Poradnik o bezpieczeństwie już niebawem ;)

Ja tematu o aktualizacjach Windowsa 7 nie zrobię, ponieważ już nie mam tego systemu, ale od siebie też wymyślę coś, co Elmor tu umieści :)

Polecam się zapoznać z TYM artykułem, który jest częścią serii stworzonej przez fundację Mozilla “bądź świadomy w sieci”. Ten artykuł jest doskonałym rozwinięciem naszego poradnika, zachęcam również do czytania pozostałych z tej serii.

Tak btw. warto zaktualizować firefoxa do wersji 42, daje to dodatkową opcję ochrony prywatności, którą można uruchomić w ustawieniach. Opcja do not track nie wystarczała, ponieważ nie każda strona respektowała taką prośbę o to by nie śledzić usera. Ta dodatkowa opcja zapewnia ochronę na wyższym poziomie. Tylko nie myślcie, że zapewnia wam to anonimowość, bo jest to już zupełnie inny temat.

Och, adwcleaner… tak niewiele osób zna mojego najdroższego przyjaciela :D

A kojarzycie Glary’ego?

A ja znam taki sposób dzięki któremu już nikt nie będzie mieć problemu z bezpieczeństwem w sieci :p
Jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie na świecie :p
A polega ono na odcięciu internetu ze wszystkich źródeł tobie dostępnych :p
Osoby które to wypróbowały już nigdy nie skarżyły się na problemy z bezpieczeństwem.
Na żadnych forach nie znajdziecie wzmianki o tym że to nie działa :p Nie licząc tylko oszustów którzy lubią sobie pokłamać :p

Kiedy zauważyłem, że zabrałeś głos w tym temacie, nie liczyłem na nic szczególnie mądrego xD. Ale uściślając, poradnik jest stworzony dla osób, które nie chcą odłączać się od sieci, a korzystać z niej w sposób bezpieczny. Równie dobrze na kursie prawa jazdy, kiedy jest mowa o bezpiecznym poruszaniu się autem, mógłbyś walnąć, że najbezpieczniej byłoby wrzucić kluczyki do morza i nigdy nie wyprowadzać auta z garażu. W ten sposób zmniejszasz ryzyko doprowadzenia do wypadku xD

Hahah Kiko ja ten sposób stosowałam przez pierwsze 15 lat swojego życia, ± bo nie od narodzenia używałam kompa XD

A bytersowi dziekuję bo artykuł wart był przeczytania, + leci XD

Dziękuje bardzo Eiu ^^

Eju i nie miałaś wtedy problemów z bezpieczeństwem w sieci przynajmniej :p

Przecież nawet jak dołączysz się od Internetu to i tak nie jesteś w pełni bezpieczny. Oj moi drodzy, widzę mało macie pojęcia o takich rzeczach.

Wrzucam link do artykułu raz jeszcze, bo Kiklors spami i połowa osób nie przeczyta. Raz jeszcze napiszę, warto zaktualizować FF do nowej wersji.

Jak to nie Elmoś? O.O Włączasz w lapku tryb samolotowy i nic Ci nie grozi… Przynajmniej tak mi sie wydaje

Dobrze powiedziane, tak Ci się tylko wydaję. Wszystko można zhakować i to na wiele sposobów…

Może przypiąć link do pierwszego postu? Swoją drogą chyba aktualizacja przeglądarki jest raczej korzystna dla bezpieczeństwa zawsze. (to tylko moja opinia, mogę się mylić)