Tłumaczenie nowego sezonu SAO

Witajcie użytkownicy. Większość(o ile nie wszyscy) z was raczej tego nie pamięta, bo w końcu o forum nikt wtedy nie wiedział, ale może przy oglądaniu na onlajnach SAO spotkaliście się z adnotacją “by Domen” lub “zapraszamy na forum sao.pl”. Tak, to jego sprawka. On razem z Bakomelem tłumaczyli pierwszy sezon SAO i właśnie wtedy zaliczyliśmy największy przyrost userów. Szkoda, że tak mało z nami wytrzymało(^^), ale nie o tym teraz. Po temacie już wszyscy wiedzą o co chodzi, więc bez przedłużania - postanowiliśmy tłumaczyć GGO od samego początku. Ekipa będzie(a bynajmniej taki jest zamiar) liczyła szeroką kadrę, przez co na napisy nie trzeba będzie długo czekać, a co więcej - będziemy się starać, aby już od pierwszych wersji były jak najlepsze.

Pokrótce wytłumaczę jak będzie to wyglądać. Może zacznę od przewidywanego składu:

Tłumacz - 5 osób
Korektor - 2 osoby
Uploader - 2 osoby

No i jedziemy od początku:

Tłumacz - oczywiście chodzi tutaj o znajomość języka angielskiego, czas wolny i cierpliwość, a także znajomość języka polskiego (żeby korektor się za głowę nie łapał). Ostrzegam, że sam już robiłem napisy i wiem, że to dosyć czasochłonne, a do tego może szlag trafić… (zapisujcie co 5 sekund, serio) Na ogół planujemy, aby jeden odcinek tłumaczyło 4 osoby. Dzielimy się równo wierszami, później każdy swój part wysyła do jednego z korektorów. Zapytacie “po co jest piąta osoba?” Otóż po to, aby w sytuacji gdy ktoś nie da rady tłumaczyć w danym dniu po prostu go zmienić. Oczywiście co tydzień będzie inna czwórka. Tak, aby każdy mógł sobie co jakiś czas odpocząć.

Korektor - najodpowiedzialniejsza rola. Potrzeba dobrze operować składnią, ortografią i pisownią języka polskiego, nie wspomnę, że osoba na tym stanowisku musi być przykładna i sumienna. Jej zadaniem jest poprawa otrzymanego tekstu. Dopasowanie długości zdania do tajmingu, cała przecinkologia i inne ceregiele. Co tydzień podczas nowego odcinka będzie otrzymwać 4 party - od każdego tłumacza po jednym, następnie zlepia to wszystko w całość i zabiera się do roboty. Kiedy skończy napisy udostępnia na ANSI (oczywiście założymy do tego oddzielne konto) oraz przesyła je do uploadera. Korektorzy będą działać na zmianę, co odcinek.

Uploader - tutaj nie ma szerszych kryterii, po prostu musi być to osoba z szybkim łączem internetowym. Ogólnie będzie wyglądało to tak: uploader otrzymuje z edytowane napisy od korektora, scala je z video i umieszcza na jakimś hoście (albo i dwóch - polecam vk i DailyMotion). Ot cała polityka. Na końcu dodaje odcinek na forum w temat i przesyła do jakiegoś admina FP, żeby go umieścił na mordoksiążce.

Tak btw. - fajnie byłoby zastosować ten trik, którego Aoi zrobił z tłumaczeniami mangi, tj. min. 5 postów, żeby obejrzeć odcinek. ^^

Ogólnie na początku chcę wiedzieć, kto byłby chętny do pracy (tylko proszę - potraktujcie to chociaż trochę poważnie). Jak będzie przeludnienie to zrobimy taki mały test… w sumie i tak zrobimy. :D

No i ostatnia sprawa - aby nie było jakiegoś niewypału przy tłumaczeniu to na wszelki wypadek dodam w tym temacie (albo oddzielnie) wszystkie pierdoły odnośnie translacji, uploadu etc.

Jak ktoś ma jakieś pytania bądź sugestie(czekam na twoją epopeję, ninja) to proszę, śmiało w temacie. Jak ktoś się chce zapisać to proszę podać do jakiej funkcji. Można się zapisać na kilka funkcji, a po tych ewentualnych testach wyznaczymy kto, na co pójdzie.

Amen.Świetnie. Żeby się nie pogubić dodam listę:

Tłumacze:

-Payback
-Kirito16
-Aoi
-Bakomel
-Relo
-Domen
-Kurokokoro

Korektorzy:

-ccarderr
-Aoi
-Tri
-Domen
-Payback

Uploaderzy:

-ccarderr
-PhariosShaphire
-Holy Master
-Domen
-Levi$
-Issei

Jak ktoś chce się dopisać, to śmiało. To prowizoryczna lista, miejsca są.

Kirito - czlowiek z doświdczeniem, wytrwały, sumienny w pracy, boski i wgl
ZGŁASZAM SIĘ, TŁUMACZ
ODBIÓR

Ooo widzę że macie niecne plany. ^^
Będzie to tłumaczenie dokładne (ze znakami, tabliczkami i w przypadku SAO to UI iterfejsu) czy może zwykłe napisy?
W każdym bądź razie myślałem że się zgłoszę jako korektor, ale nie jestem 100% pewien mojej gramatyki i szczerze mówiac nigdy tego nie robiłem, dlatego jak coś to mogę pomóc z Uploadem.
Nie robiłem jeszcze napisów ale bawiłem się w edycję Timingu cudzych napisów (dla własnego użytku) więc jak coś to troszkę program znam.

Podsumowując, zgłaszam się na Uploadera, mogę spróbować też roli korektora jak mnie jej nauczycie. ;)

Nie, nie będą to hardsuby. Jesteśmy zwykłą grupką, nic nader, więc zwykłe softy. ;p Co do funkcji korektora - sama edycja napisów jest banalnie prosta, z tym raczej problemów byś nie miał. Głównie chodzi o znajomość języka (jak pisałem - składnia, przecinkologia, ortografia etc.) oraz dopasowanie tajmingu (przykładowo: żeby w kadrze na 3 sekundy nie było dwóch zdań), co też nie jest niczym trudnym, a skoro piszesz, że miałeś z tym styczność, to tym bardziej nic trudnego. :P

My z Domenem tłumaczyliśmy praktycznie całe SAO i ALO więc jak nie będzie chętnych to możecie na mnie liczyć ;)

Z mojej strony mogę oferować tłumaczenie z eng na pl ( szybkie i dokładne ) bez problemu co do korektora większych problemów też nie będzie pewnie.

Jako że od zawsze na każdym forum byłem uploaderem to mogę zaproponować swą skromną osobę.

Ja mogę iść jako dodatkowy korektor, oczywiście jeśli jest to potrzebne. Na nic innego się nie nadaję :(

ja mógłbym spróbować tłumaczyć nigdy tego nie robiłem i chciałbym się sprawdzić.

Zgłaszam się na tłumacza, korektora, uploadera :D To czego będzie brakowało mogę wziąć, doświadczenie mam na każdej pozycji.

Ja się na uploadera na czacie zgłaszałem, coby się nikt nie zdziwił… Trzeba mi tylko małego treningu w łączeniu napisów z AegiSub’a z filmem w programie Camtasia Studio 7

Okej. Pisałem wcześniej, ale najwyraźniej telefon nie przesłał posta ;P
Mogę pomóc w uploadzie, przez 2 lata bawiłem się w nagrywanie i edycję filmów na YT więc jako-takie doświadczenie mam. Jeśli ktoś powiedziałby mi z jakich programów korzystać i jak bd miał czas to możecie na mnie liczyć ;D

PS: 3 dni bez kompa i nie ogarniam klawiatury ;(

Wszystko będzie dodane na forum. Żadnej tam polityki w sumie nie ma. Dopiszę do listy. :)

Mogę potłumaczyć ;)

Poczekam z zapisami do piątku, później dodam ten mały poradnik, zrobi się jakieś małe próbne tłumaczenie i myślę, że w przeciągu tygodnia wystawię ostateczny skład.

Jeśli jeszcze jest miejsce to pisze się na uploadera ^^

Mogę być testerem jakości ;) Bo w innych dziedzinach trochę brak skilla ;p

W sumie ja też mógłbym spróbować tłumaczyć . Coś nowego zawsze spróbować można ;) Jeśli są jeszcze wolne miejsca to mnie zapiszcie :D

Mogę się zgłosić na tłumacza, wydaje mi się, że coś w tym przypadku dałbym radę zrobić - tłumaczyłem jeden z rozdziałów noweli SAO (Jeden z tych dodanych przez Ao).

Pay, czy nie powinno być 4th stanowiska? Jak już ktoś wspomniał: Tester jakości.
Po zakończeniu pracy korektorów, to do niego przesyłane by były napisy, sprawdzałby on jakoś i spójność wszystkich tych napisów (np, sposób pisania nazw własnych, Powiedzenia “przekonwertowane” z eng na polski etc.), po czym, po ewentualnych poprawkach wysyłałby je do uploadera.

Przy każdym odcinku pracuje jeden korektor i to do niego należy to zadanie, dlatego napisałem, że korektor jest najbardziej odpowiedzialną funkcją, bo ma najwięcej pracy.

Wraz z zapisem Egila zamykam listę. Wkrótce projekt ruszy dalej.

Jak ktoś ma jakieś sugestie albo uwagi to proszę pisać w tym temacie. Egil, ty też możesz rozwinąć ten wątek. Może coś nad tym pomyślimy.