Ulubione / polecane fimy wojenne

Serwus.

Taki temacik w którym chce się podzielić swoimi favs wojennymi filmami i popytać o Wasze gusta.
Kiedyś takie kino to był mój chleb powszedni, a że dzisiaj mnie naszła ochota na jakiś rewatch, to przy okazji zrobie se temat :D
Black Hawk Down

Chyba moja topka, wspaniałe sceny batalistyczne, duża poprawność szczegółów, dobre odwzorowanie realiów. Ciekawy, nieznany konflikt.

Jarhead

Coś zupełnie odwrotnego niż powyższe dzieło, pokazujące jak wojna oddziałuje na ludzi. Świetna rola Jake’a G.

Full Metal Jacket

Coś co łączy oba powyższe filmy + Reżyseria Kubricka, nieśmiertelny R. Lee Ermey i jak zwykle z w filmach o tej epoce doskonała muzyka : )
[ad mógłbym dodać więcej klasyków o wietnamskiej wojnie jak Łowca Jeleni czy Czas Apokalipsy, ale ogranicze się do wyboru moim zdaniem najlepszego : ) ]

A Bridge Too Far

film jakich się już nie robi za wiele, przedstawiający w szczegółowy sposób historie i przebieg zdarzeń. Wspaniała obsada tylko na plus…

Zachęcam do dodawania opinii i własnych faworytów :smiley:

1. Przełęcz Ocalonych-film obalający mit, że żołnierz nie musi nosić karabinu, by być żołnierzem. Bardzo dobrze pokazane backstory protagonisty, które miało wpływ na psychikę, bohaterowie jak w każdym innym filmie, sceny walki z Imperium Słońca, wow, coś niesamowitego.

2. Dunkierka, film wojenny, w którym nie ma Nazistów. Nie ma nawet scen walki, wszystko jest pokazane z widoku polityki oraz psychiki tych “gladiatorów”

3. Szeregowiec Ryan-Matt Damon oraz Vin Diesel, mocne, męskie kino, temat D-Day oklepany, ale przyjemnie się oglądało

1. Black Hawk Down

Pamiętam jak oglądałem ten film pierwszy raz. Byłem zachwycony! Zdjęcia i część wizualna stały na baaaardzo wysokim poziomie. Kapitalnie przedstawiono obraz wojny. Miałem wrażenie, że “przenoszę się do filmu” i uczestniczę w nim. Efekty pirotechniczne były G E N I A L N E! Muzyka była dobrana dosyć dobrze i pasowała do wydarzeń dziejących się na ekranie. Film ukazuje piekło wojny, przyjaźń, poświęcenie, przepełniony jest emocjami. Jedyne co mi się nie podobało w tym filmie (jak i wielu o podobnej tematyce), to obraz “amerykańskich chłopców, bohaterów taplających się w chwale, którzy walczą ZAWSZE o wszystko co jest słuszne i honorowe” :D No wiecie o co chodzi.

2. Pluton

Wojna przedstawiona w sposób brutalny, w sposób prawdziwy. Narkotyki, ucieczka, zachowania w pewien sposób nieakceptowalne w naszym społeczeństwie są tam codziennością. Film ukazuje trudne wybory żołnierzy, którzy nie są przekonani o słuszność sprawy, w której walczą. Od strony technicznej film nie stoi na zbyt wysokim poziomie, ale i tak daje radę. Muzyka melancholijna, która według mnie idealnie pasuje do tematyki filmu. No i Wietnam!

3. Szeregowiec Ryan

Klasyka kina wojennego. Chyba nie warto się tutaj rozpisywać, bo ten film widzieli pewnie wszyscy, albo prawie wszyscy. Jako ciekawostkę dodam, że Pan Janusz Kamiński (odpowiedzialny za zdjęcia) zmodyfikował soczewki kamer, aby te rejestrowały wszystko w podobny sposób jak w latach 40. No i oczywiście pobawiono się mocno w postprodukcji. Chciano w ten sposób “zbliżyć się” do nagrań fotoreportera (niestety imienia nie pamiętam XD), który rejestrował lądowanie w Normandii.

4. Full Metal Jacket

Kolejny klasyk od Kubricka. Okres wojny w Wietnamie. Film dzieli się na dwie części. Pierwsza ukazuje morderczy trening rekrutów i wewnętrzną przemianę Pyle’a - z miłego gościa do szaleńca. Druga część filmu przenosi widzów na front. Ukazane są walki, spędzanie wolnego czasu i czynności codzienne na wojnie. W zasadzie film pokazuje obraz wojny od strony psychicznej. Zmieniające się tło i oświetlenie, dialogi, postać sierżanta Hartmana, to największe atuty tego filmu. Co do muzyki? Jak dla mnie słabo :)

5. Czas apokalipsy

Wielkie dzieło - ten opis idealnie pasuje do tego filmu :) Nie wiem co mam tutaj napisać… Film kultowy, kontrowersyjny, świetna gra aktorska i doskonały scenariusz. Zdjęcia i muzyka są po prostu cudowne i idealnie ze sobą zgrane (scena ukazująca atak helikopterów na wioskę przy muzyce Wagnera :3) Ten film to coś więcej niż tylko wojna…

Co jakiś czas będę wrzucać tutaj kolejne filmy, bo trochę tego jest i zajęłoby to zbyt dużo czasu. Kolejność przypadkowa :)