Wasze dane zupełnie bezpieczne! Nawet jeśli Wasz komp zostanie skradziony - PORADNIK


#1

Siema,
Kiedyś miałem machnąć poradnik na temat szyfrowania to pomyślałem, że machnę :). Żyjemy w świecie nowych technologii, często istotne i prywatne dane przechowujemy na komputerze. Pomyślmy czego byśmy się bali najbardziej, gdyby ktoś niepowołany dorwał się do naszego sprzętu. Każdy pewnie pomyślał o czymś innym.

Jest bardzo fajne i proste rozwiązanie, które pozwoli nam na zaszyfrowanie tych plików, które są dla nas bardzo istnotne, a tym samym uniemożliwienie odczytania ich komuś kto np ukradanie nam lapsa. Oczywiście wtedy kiedy wszystko ogarniemy po Bożemu (Elmor jeśli to czytasz to nie zabijaj za te wstawkę xD).

Spróbujemy stworzyć zaszyfrowany plik (przynajmniej będzie to widoczne jako plik), w którym będziemy mogli przetrzymywać istotne dla nas dane, dostęp do niego będziemy mieli wyłącznie znając hasło dostępu.

JEDZIEMY

Pobieramy program STĄD, pamiętamy by wybrać wersję zgodną z naszym OS, następnie instalujemy program.

Uruchamiamy program i klikamy “Create Volume”

Następnie Create an encrypted file container i next, wybieramy Standard Vera Crypt volume (ukryty wolumen też jest spoko, ale nie chcę mącić więc jak ktoś będzie chciał objaśnienia do czego służy to możecie pytać albo looknąć w dokumentację aplikacji TUTAJ)

W następnym kroku wybieramy położenie naszego zaszyfrowanego pliku (wolumenu)

Po kliknięciu NEXT pozostawiamy ustawienia na algorytmie AES i klikamy znów na NEXT.

W kolejnym oknie wybieramy ile chcemy miejsca przeznaczyć na zaszyfrowany folder (mój ma 10gb, uważam, że to rozsądny rozmiar, bo można go łatwo wrzucić w chmurę).

Po kliknięciu na Next wymyślamy i wpisujemy hasło, którego nie możemy zapomnieć, bo jeśli tak się stanie, nie odzyskamy dostępu do danych. Pamiętajmy, że hasło tego typu powinno mieć przynajmniej 20 znaków by nie dało się złamać zwykłym brute forcem. Powinno zawierać jakieś znaki typu @#$ liczby, literki…

W następnym oknie wykonujemy losowe ruchy myszką, a kiedy już zielony pasek się wypełni klikamy FORMAT, kiedy program wykona pracę powinniśmy dostać info o poprawnym stworzeniu wolumenu - KLIKAMY EXIT :)

CZĘŚĆ 2 - JAK ODSZYFROWAĆ NASZ WOLUMEN CELEM WRZUCENIA DO NIEGO PLIKÓW

Klikamy na select file

Po wybraniu naszego zaszyfrowanego pliku wybieramy jeden z dostępnych dysków (jedna z literek) i klikamy Mount, wpisujemy hasło i po chwili po wejściu w nasze dyski widzimy dodatkowy z wybraną przez nas literką i właśnie do niego wrzucamy nasze wrażliwe pliki

Po zakończeniu umieszczania/odczytywania plików pamiętamy by wyjść z naszego dysku WYŁĄCZYĆ DOKUMENTY Z NIEGO, Z KTÓRYCH KORZYSTAMY i odmontować wolumen by nasze pliki pozostały bezpieczne

I TO TYLE - Mam nadzieję, że komuś się przyda, może ktoś dopiero dowiedział się o takiej możliwości jak szyfrowanie. :) W przypadku pytań walcie śmiało do Bytka :3

Dodam tylko, że ten plik możecie sobie zarchiwizować na penku czy też w chmurze, pamiętajcie jednak, że do jego otworzenia potrzebny Wam będzie Vera Crypt.

PS: Dla zaiteresowanych, można zmienić wersję VC na polską, wystarczy wejść w settings, language i wybrać polski, ale nie polecam, bo dokumentacja jest po angielsku i można z niej wyciągnąć trochę wartościowych informacji.