Dzień Dziecka w Japonii

Lukos

EkipaAnimes
Członek ekipy
Może zacznijmy od tego, że początkowo święto nazywało się Tango-no Sekku, czyli Dzień Chłopców (dosł. Festiwal Chłopców). Święto było też nazywane Tango-no Sechi (Festiwal Irysów) i stanowiło męski odpowiednik Święta Lalek.

W roku 1948 Święto Chłopców zostało zamienione na Święto Dziecka i ustanowione japońskim świętem narodowym. Jednakże w większości japońskich rodzin to święto nadal obchodzone jest tradycyjnie, czyli jako Święto Chłopców. Uważa się, że w tym dniu rodzicie powinni modlić się o zdrowie swoich męskich potomków.

Symbolem Tango-no Sekku są koi-no-bori - barwne proporce przedstawiające karpie, zazwyczaj wykonane z papieru lub materiału.


Koi-no-bori mocuje się na długich tyczkach umieszczonych na dachach domów, balkonach itp.
Zgodnie z tradycją oraz wierzeniami karp jest symbolem siły i energii, a także odwagi

W domach ustawia się Gogatsu-ningyou, czyli np. hełmy samurajskie, broń samurajską, strzały i łuki oraz lalki w strojach samurajów. To ma przypomnieć chłopcom, aby byli dzielni i mężni jak samuraje.

Przejdźmy teraz do bardziej milszych rzeczy, a mianowicie do jedzenia jakie podajmy w nasz wyjątkowy dzień:

Chimaki, czyli słodkie ryżowe kluski owijane liśćmi bambusa (na pierwszym planie) i Kashiwa mochi, czyli mochi zwinięte w liście dębu (na drugim planie).


Trochę się rozpisałem, ale myślę, że dzięki temu postowi przybliżyłem Wam Dzień Dziecka w Japonii. Do zobaczenia :)

Pamiętajcie o skomentowaniu posta ;)
 
Ostatnia edycja:
Krótko i na temat , a przede wszystkim ciekawie ;) Czekam na więcej takich ciekawostek.
 
Ostatnia edycja:
Powrót
Top