Legenda o powstaniu Japonii

  • Uwaga! Jeśli miałeś już konto na wcześniejszej wersji forum, wygeneruj nowe hasło przez funkcję Zapomniałem hasło.
Według legendy państwo japońskie stworzyła para Demiurgów - Izanagi i Izanami.
Oni to stojąc na niebiańskim moście popatrzyli na ziemię, po czym zanurzyli w wodach oceanu włócznię.
Po uniesieniu włóczni do góry krople wody spadły z jej ostrza, stwardniały i zamieniły się w wyspy - nazwane Yamato. Następnie boska para zstąpiła na Ziemię, gdzie bogini urodziła boginię słońca Amaterasu mającą władać Krainą Wysp - Japonią.
Bogini Amaterasu, czyli “Wielki i Święty Duch Świecący na Niebie”, postanowiła zaprowadzić porządek i ogłosiła, że jej potomek zostanie władcą ‘Kraju Leżącego Pośród Rozległych Uprawnych Pól’. Odprawiając wnuka “Skrzącego się Jak Klejnot Przymiotami Godnymi Syna Słońca” (po jap. Ninigi) Amaterasu powiedziała: “Powierzamy Ci władzę nad owym Krajem Świeżych Kłosów Ryżowych Leżącym Pośród Rozległych Uprawnych Pól. Powinieneś więc zgodnie z tym poleceniem zstąpić z nieba na ziemię!”
Jak przystało na boskiego wnuka wyprawa na ziemię była bardzo uroczysta. Bogini Słońca wyposażyła przyszłego, ziemskiego władcę w insygnia władzy, czyli krzywe klejnoty (krzywulce), zwierciadło ze spiżu, którym niegdyś obrażoną Amaterasu wywabiono z niebiańskiej jaskini oraz Miecz-Trawosiecz. Żegnając go powiedziała: “Czcijcie to zwierciadło ze spiżu tak samo jak mojego świętego ducha i jak oddajecie cześć mej własnej osobie”
“Skrzący się Jak Klejnot” porzucił niniejszym święte siedlisko w niebie, a w jego niebiańskiej świcie znajdowali się naczelnicy pięciu wydzielonych służb mających w jego imieniu zarządzać sprawami na ziemi. Po przybyciu na ziemię “Skrzący się Jak Klejnot” rzekł do swoich towarzyszy podróży: “Tutaj przed nami rozciąga się pusta ziemia, poszukamy więc przylądka Kasasa i udamy się tam; to kraj, gdzie już od rana słońce bez przeszkód świeci, to kraj, gdzie i wieczorem słońce rozsiewa blaski. Tam przeto upatruję najlepsze dla nas miejsce.” Toteż tak jak powiedział, postawili tam potężne kolumny dworu, wpuszczając je głęboko w twardą opokę, i podnieśli kozły na płatwie kalenicy wysoko w Przestwór Wysokich Niebios.
W tym dworze “Skrzący się jak Klejnot” zamieszkał i miał kilkoro dzieci.
Jednak najważniejszą rolę w historii Japonii odegrał dopiero jego prawnuk, Boski “Młodzian Którego Urzekło Yamato” po japońsku Kamuyamatoiwarehiko.

Kilka obrazów:


Dziękuje za uwage przy czytaniu tego tematu !
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Domen

Domen

EkipaAnimes
Członek ekipy
Nie wiedziałem, a warto jednak wiedzieć :D Ciekawe i zacne…
 
Ostatnia edycja:
R

radeus

Ja znam jeszcze taką wersję (mniej “legendarną”), że jakiś cesarz Chin wysłał ogromną ekspedycję w poszukiwaniu “Źródła nieśmiertelności” i zakazał im wracać dopóki go nie odnajdą.
Oczywiście Źródła nie odnaleziono i członkowie wyprawy nie mogli wrócić do państwa, więc osiedlili się na jakichś wyspach - i w tamtym miejscu powstał kraj o nazwie Japonia.

Troche informacji o alchemiku Xu Fu.

Ta wersja jest wprawdzie trochę mniej powiązana z religią, ale również warto o niej wiedzieć :)
 
Ostatnia edycja:
K

Kubson

New member
Akurat o powstaniu Japonii jest jest bardzo dużo ja sam wybrałem tą legende a miełem ze 3 ;*.
 
Ostatnia edycja:
okatawo

okatawo

Member
ciekawa legenda możesz przedstawić pozostałe?
 
Ostatnia edycja:
K

Kubson

New member
Moge ale zrobie to raczej jutro bo dziś jestem padnięty :).
 
Ostatnia edycja:
Top Bottom