[PORADNIK] Jak grać w Mafię i jak ją poprowadzić

Ostatnio mafia za mafią tworzą się jak grzyby po deszczu, ale coraz mniej osób aktywnie w nich uczestniczy. Być może nie wiedzą jak grać, albo boją się, że to za trudne lub pochłania dużo czasu. Dużo osób próbuje też mafię poprowadzić z lepszym lub gorszym skutkiem - zaczynamy modyfikować “mafijny” system i odchodzimy od schematu, co znowu… albo wychodzi świetnie, albo skutkuje małym zainteresowaniem.

Czym w ogóle jest mafia?

Mafia jest grą fabularną, (ale NIE jest to PBF) “symulującą walkę pomiędzy poinformowaną mniejszością i niepoinformowaną większością.”
“Według ustnie przekazywanej legendy wykorzystywana była w byłym ZSRR do szkolenia szpiegów i dyplomatów.”

https://www.planszomania.pl/image/mafia_big2.jpg

W oryginalnej wersji gra się w jednym pomieszczeniu, tak aby wszyscy zwróceni byli twarzą do siebie. Wyznacza się Mistrza Gry i losuje się karty z rolami. Na forum rolę dostaje się w prywatnej wiadomości, a cała gra mieści się w jednym wątku. Zasady gry opisane są w pierwszym poście i znajduje się tam zazwyczaj krótki opis ról i regulamin. Żeby gra na forum przypominała chociaż odrobinkę grę na żywo, najważniejszą zasadą jest nie rozmawianie ze sobą o mafii poza miejscem do tego przeznaczonym - czy to na żywo (na konwencie), czy też na chacie. Oczywiście nikt nie jest w stanie sprawdzić o czym rozmawiamy, ale nie robimy tego dla Mistrza Gry, ale dla samych siebie - żeby dobrze się bawić.

Jak więc grać w Mafię?

W Mafii nie piszemy jako ktoś, kim nie jesteśmy. Nie musimy udawać np. że na prawdę jesteśmy Policjantem, bo taką dostaliśmy rolę. To by zepsuło całą zabawę, bo wszyscy uczestnicy bardzo szybko zauważyliby, że zachowujemy się inaczej niż zawsze. W Mafii nie wykonujemy też żadnej akcji innej, niż te przewidziane w zasadach. To znaczy, że nie piszemy tekstów w stylu: “Przeszukuję pokój, a następnie idę zobaczyć malunek na ścianie”, albo “Idę na górę, żeby sprawdzić drugie piętro”. Zazwyczaj jedyną akcją, którą wykonujemy w wątku, jest głosowanie (“Głosuję na Nikorin, bo wydała się tekstem o braku czerwonych w grze, a normalnie nie mogłaby tego wiedzieć”), cała reszta gry polega na zwykłej rozmowie pomiędzy uczestnikami i łapaniu się za słowa “Co byście zrobili, gdybyście byli mordercami? Kogo zabilibyście najpierw?” “Hmm… ja to bym zabił Alison, bo ona zawsze gra najlepiej”… i tak dalej.

Najważniejsze pytanie to “Jak łapać za słówka, kiedy nie widzę reakcji drugiej osoby?” - to jest chyba największy problem forumowych mafii. Dlatego właśnie ważne są jasne zasady i ciekawe role - część jawna, część ukryta. Dzięki temu możemy sprawdzać co wie która osoba, a co wiemy my i dlaczego nie wiemy tego samego co ktoś inny - może dostał inną rolę? Może ma inny cel do osiągnięcia aby wygrać?
Żeby takie łapanie za słówka miało w ogóle jakiś sens, trzeba jednak pisać. Nie bać się, że zostaniemy wykryci… że nie mamy nic ciekawego do napisania, że nie potrafimy wyciągać wniosków - jak nie będziemy pisać, to cała zabawa straci sens, a tak naprawdę KAŻDY POMYSŁ JEST DOBRY.

http://3.bp.blogspot.com/-A06cWDNyR20/VK4oBjkV-vI/AAAAAAAAJ9U/jvG2aos6MLE/w812-h541-no/003.JPG

Faza Dnia (FD) i Faza Nocy (FN)

Fazy Dnia i Nocy są ważnym elementem praktycznie każdej mafii. Faza Dnia służy do pisania w wątku, łapania się za słówka, wysnuwania wniosków i głosowania. Faza Nocy natomiast, zazwyczaj do wykonywania akcji naszej roli. To wtedy właśnie mają miejsca wszystkie morderstwa, szachrajstwa i sprawdzanie ról.
Oczywiście da się zrobić mafię bez FD i FN, ale nie jest to proste… kiedy zasady pisania/mordowania są jasno określone, wiemy kiedy wejść na forum i nie musimy siedzieć tutaj cały dzień czekając na wiadomość od Mistrza Gry. Możemy napisać po południu, a potem wejść w nocy tylko po to, żeby kogoś zabić i nie zajmuje nam to całego dnia.

http://static.goldenline.pl/event_logo/006/event_14358_43726e_huge.jpg

Fazy są też ważne, ponieważ wyznaczają czas pomiędzy kolejnymi morderstwami. Wiemy czego się spodziewać rano i kiedy dostaniemy kolejne wskazówki. Wiemy także, do której godziny możemy głosować, do której pisać do MG i od której znowu pisać w wątku.

Oczywiście Fazy te nie muszą dziać się na prawdę w dzień czy w nocy… czasami Faza Dnia może trwać np. 2 dni, albo Faza Nocy służyć za przerwę dla MG w razie nagłego wyjazdu/wypadku.

Role

Role są chyba najważniejszą częścią całej mafii. Wiadomo, że potrzebujemy tych dobrych i tych złych (w oryginale - mafiozów). Oczywiście zazwyczaj ról jest więcej niż tylko dwie i są bardzo zróżnicowane. Niektóre nie mają żadnych zdolności, a niektóre mogą aż za wiele :stuck_out_tongue_winking_eye: Ważny jest balans pomiędzy złymi, a dobrymi - nie może to być pół na pół, bo gra wcale nie jest taka prosta jak się wydaje i przy takim podziale ról skończyłaby się po kilku dniach. Zazwyczaj “Tym Złym” jest jedna osoba, albo jedna osoba i 1-2 pomocników… bodajże w mafii Egila “zło” przechodziło na kolejną ofiarę w przypadku zabicia. W mafii Paybacka podział był na dwa obozy - dobry i zły, przypominający oryginalną mafijną rozgrywkę.

Każda rola powinna mieć opis. Od Mistrza Gry zależy czy podzieli się nim ze wszystkimi graczami, tylko z właścicielem roli, czy może pokaże wszystkim tylko część informacji o roli, a resztę wyśle w wiadomości prywatnej.

http://i205.photobucket.com/albums/bb259/tehladyrandomness/roles.png

Przykładowe role:

Mafia Kici (10 - Czarna Śmierć)

Czarna Śmierć – osoba, która dokonuje mordu. Każdego dnia dokonuje linczu. Co 3 dni może zabić 2 osoby.
Chirurg – może dokonywać sekcji zwłok zmarłych, raz co 2 dni. Informacje będą dodawane w fabule dziennej.
Lekarz- osoba, która może zabrać do siebie jedną osobę.
Gdy celem Czarnej Śmierci jest osoba chroniona, wówczas nie dochodzi do morderstwa.
Kiedy celem staje się Lekarz, który ma u siebie osobę, umiera tylko Lekarz.
Psychiatra – może sprawdzić tożsamość 2 osób.
Farmaceuta – osoba, która próbuje przeżyć i odkryć sprawcę.

Fabuła

W oryginalnej Mafii fabuła nie była konieczna do rozgrywki, ale na forum bardzo trudno byłoby się bez niej obejść. Powinna być ciekawa, przyciągająca graczy do siebie i dawać wskazówki co do sprawcy (ukryte lub nawet fałszywe, aby rozgrywka nie była nudna). Dobrym pomysłem są obrazku lub rysunki (patrz: Mafia Youheia, nr 16) czy kolorowe napisy, różne ozdobniki, ładna czcionka (patrz: Mafie Kici). Gra powinna być przyjemna i stworzona dla przyjemności i swojej i graczy, tak więc warto zadbać o oprawę graficzną, jak i o język w samej fabule. Nie musi być on wyszukany, kwiecisty, ani całkowicie bezbłędny, ale warto skorzystać z chociażby automatycznego poprawiania błędów w przeglądarce czy Wordzie.
Dobra fabuła powinna zawierać informacje o każdym morderstwie - krew, flaki, narzędzie zbrodni… to dla nich właśnie gramy w Mafię! Zawsze zabawnie czyta się o śmierci własnej lub swoich znajomych z forum (strasznie to brzmi swoją drogą), więc warto zadbać o ciekawe morderstwa, nie tylko zwykłe sztylety czy trucizny.

Jeśli chodzi o tematykę Mafii - nie musimy się ograniczać do mafii samej w sobie… możemy puścić wodze fantazji i wkręcić w naszą historię kosmitów, wampiry, magię, czarnoksiężników, kowbojów, czy no nie wiem… syreny i Kubusia Puchatka! Niech będzie ciekawa i klimatyczna. Jeśli o jedzeniu - zróbmy smaczne role (znowu mafia Kici), jeśli dzieje się w rezydencji - zróbmy pokojówki, czemu nie? (patrz: Mafia Egila, nr 2)

Warto przygotować sobie przed grą pierwszą i ostatnią fabułę (tak ostatnią! uczcie się na moich błędach, bo w Mafii nr 7 do tej pory nie ma zakończenia!!), a także ogólny zarys tego, jak chce się przeprowadzić grę - możemy zrobić już opisy morderstw i tylko wstawić później odpowiednie nicki. Dobrze jest ułatwiać sobie zadanie, zamiast komplikować i pisać z samego rana na kacu :stuck_out_tongue_winking_eye:

Jak zacząć grać/Jak poprowadzić pierwszą mafię?

Żeby zacząć grać wystarczy zapisać się w odpowiednim wątku, kiedy otwarte są zapisy. Można sobie przeczytać fabułę mafii, do której się zapisujemy. Później czekamy tylko na start i rozdanie roli przez wiadomość prywatną. Lepiej pokazać się pierwszego dnia :stuck_out_tongue_winking_eye:
Tutaj możemy się zapisać: ZAPISY

Żeby poprowadzić pierwszą mafię, wypadałoby najpierw zagrać w jedną lub kilka mafii innych ludzi, przeczytać ten wątek lub kilka CAŁYCH poprzednich fabuł/rozgrywek. Nasza fabuła nie może przecież pokrywać się z tym co już było, a błędy innych MG nie powinny być popełniane jeszcze raz, prawda?
Nie musisz się ograniczać do utartych schematów, możesz modyfikować zasady, wymyślać swoje własne, albo wpaść na jakąś całkowicie nową koncepcję rozgrywki, ale warto najpierw zapoznać się z normalnymi zasadami ^.^
Tutaj należy wpisać się do kolejki tworzących mafię: KOLEJKA, a kiedy będzie już Twoja kolej, należy stworzyć wątek w dziale Mafia na forum z kolejnym numerem mafii i jej tytułem.

Powodzenia!

hehehehe

z czego się śmiejesz? XD

[No message]

Dobry opis XD Przyda mi się jak bym kiedyś mafie będę robił.

Ehehe a ja mam tą oryginalną mafie XD

Fajny opis :).

Naprawde przydatne takie informacje, nie zawsze kazdy wylapie wszystko tylko z samego grania… tutaj jest to jasne.

Przypinam bo bardzo dobry temat ;p

łooo mój temat przypięty <3 czuję się sławna!!!
fura, skóra i komóra
fejm